جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

ارسال نخستین تصاویر از سازه‌های سنگی مریخ

کد خبر: 7470 نسخه قابل پرینت
۲۳ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۱
ارسال نخستین تصاویر از سازه‌های سنگی مریخ

تصاویر تازه کاوشگر «کنجکاوی» ناسا از «مریخ» برای نخستین بار سازه‌های لایه لایه سنگ را در این سیاره سرخ به نمایش گذاشته است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، این تصاویر در روز هشتم سپتامبر توسط دوربین مست‌کم کاوشگر ثبت شده‌اند که برای تصویربرداری و فیلمبرداری رنگی از محیط مریخ طراحی شده است.

تیم کنجکاوی (Curiosity) قصد دارد تصاویر ثبت شده توسط این کاوشگر از منطقه “تپه موری” را به هم چسبانده و چندین تصویر موزائیکی بزرگ رنگی بسازد.

دانشمندان آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) ناسا معتقدند که این تپه‌های روی سطح مریخ احتمالا بقایای فرسوده شده ماسه‌سنگ‌های باستانی هستند که پس از شکل گیری کوه شارپ، توسط باد ایجاد شده بودند.

روی این تپه‌های مریخی، سنگ های مقاوم به فرسودگی قرار گرفته‌اند که از بقایای لایه‌های سنگی حفاظت کرده و و لایه‌های زیرین را پوشیده نگه می‌دارند. بررسی دقیق این تپه‌ها به دانشمندان کمک می‌کند تا درک بهتری از تپه‌های باستانی شنی به دست آورند.

mars-rock-formation-3

کوه شارپ مقصد نهایی کاوشگر کنجکاوی است. این مریخ‌نورد در سال ۲۰۱۲ در نزدیکی این کوه در مرکز دهانه گیل سیاره فرود آمد و دو سال بعد به دامنه آن رسید. در این زمان، بررسی‌های کنجکاوی نشان داد که دریاچه‌های باستانی مریخ از شرایط مساعد برای حیات میکروبی برخوردار بوده‌اند.

 

mars-rock-formation-4

انتهای پیام

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan