دیده بان علم ایران

شنبه، ۲۹ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 21 October , 2017

تالاب بین‌المللی هامون، کاملا خشک شد

کد خبر: 7439 نسخه قابل پرینت
۲۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۳
تالاب بین‌المللی هامون، کاملا خشک شد

پژوهشکده تالاب هامون دانشگاه زابل در بررسی وضعیت تالاب در نیمه نخست شهریورماه از خشکیدگی کامل بستر این تالاب در تمامی نقاط خبر داد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، تصاویر دریافتی از ماهواره لندست ۸ که مربوط به ۱۷ شهریورماه جاری است موئد خشکیدگی کامل بستر تالاب البته جز در مناطقی بسیار کوچک در قسمت شرقی منطقه گردشگری کوه خواجه و قسمتی از اراضی انتها شاخه لورگ باغ ورودی به بستر تالاب است که در اواخر مرداد ماه با رها سازی آب از چاه نیمه به طور جزئی آبگیری شده است

در این مطالعه به منظور بررسی تأثیر آب رها شده از چاه نیمه در ماندگاری آب در بستر تالاب بین المللی هامون با توجه به حجم آب رها شده، تصاویر ماهواره ای مربوط به اول شهریور که متأثر از رها سازی آب می‌باشد با تصویر ۱۷ شهریور مقایسه شده است.

با خشک شدن تالاب بین‌المللی هامون در هفته‌های اخیر، صدها هزار ماهی و بچه ماهی در آن تلف شده و یک فاجعه زیست‌محیطی در جنوب شرق کشور رقم خورد.

محبعلی سیستانی، مدیرکل شیلات سیستان در این رابطه به ایسنا گفته است: بیش از ۳۵۰ تن ماهی خشک از تالاب هامون جمع آوری شده است.

مرگ تالاب و میلیون‌ها ماهی در حالی اتفاق افتاد و تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مختلف منتشر شد که، سعید محمودی مدیرکل محیط‌ زیست سیستان و بلوچستان تلفات ماهی‌ها در تالاب هامون را جوسازی اعلام کرد و گفت: هیچ فاجعه زیست‌محیطی در هامون رخ نداده و حال تالاب هامون بسیار خوب است!

وی اردیبهشت امسال نیز ادعا کرده بود که تالاب هامون به یاری مسوولان به مرحله تکمیلی احیا رسیده است.

shahriefeewfe

او در این رابطه گفته است: «به برکت لطف خداوند و یاری مسوولان بخش اعظمی از برنامه‌های مورد پیش‌بینی برای حفظ و احیای تالاب هامون به سرانجام رسیده و در مسیر انجام اقدامات حفظ و احیاء تالاب از مرحله پایه عبور کرده و شرایط برای ورود به مرحله انجام اقدامات تکمیلی فراهم شده است.»

محمودی مرداد پارسال نیز در خبری جنجالی اعلام کرد که سیلاب بی‌سابقه وارد تالاب هامون شده است اما بلافاصله این خبر از سوی مدیرعامل آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان و فرمانداران شهرستان‌های اطراف هامون تکذیب شد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan