دیده بان علم ایران

سه شنبه، ۲ آبان، ۱۳۹۶ | Tuesday, 24 October , 2017

تولید باتری‌ ضداشتعال جایگزین لیتیوم یون

کد خبر: 7370 نسخه قابل پرینت
۲۰ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۴۰
تولید باتری‌ ضداشتعال جایگزین لیتیوم یون

 گروهی از محققان دانشگاه واترلو موفق به تولید باتری‌هایی شدند که از مواد غیر سمی، غیر قابل اشتعال و بی خطر به عنوان محلول آبی الکترولیت با pH،خنثی استفاده می‌کند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران نسل جدید باتری‌های روی-یونی که قیمت آنها، نصف قیمت تمام شده برای باتری‌های لیتیوم-یونی رایج در بازار است، جدیدترین دستاوردی است که می تواند جوامع را از نیروگاه‌های سنتی تولید کننده برق دور و به سمت ذخیره‌سازی انرژی الکتریکی ناشی از انرژی های تجدید پذیر همچون باد و خورشید سوق دهد.
از این رو گروهی از محققان موفق به تولید باتری‌هایی شدند که از مواد غیرسمی، غیرقابل اشتعال و بی خطر به عنوان محلول آبی الکترولیت با pH،خنثی استفاده می کند. علاوه بر الکترولیت، الکترود منفی شامل فلز ارزان قیمت روی و الکترود مثبت شامل اکسید وانادیوم است. این باتری توسط یک فرآیند برگشت پذیر به نام intercalation، به تولید الکتریسیته می پردازد و الکترود منفیِ روی، شروع به اکسید شدن و تولید یون های مثبت روی می کند ؛ سپس این یون‌ها از طریق الکترولیتی که هادی یون است به صفحات اکسید وانادیوم در قطب مثبت می رسند و الکترون های ایجاد شده از این فرآیند از یک مدار خارجی هدایت می شوند و یک جریان الکتریکی را ایجاد می کنند.
البته، این فرآیند برگشت پذیر در حین شارژ شدن ادامه پیدا می کند. چهار معیار عمده و حیاتی در این باتری ها از جمله سرعت برگشت پذیری بالا، ظرفیت بالا با قابلیت فراهم آوردن یکهزار چرخه با ظرفیت ۸۰ درصدی و چگالی انرژی نزدیک به ۴۵۰ وات ساعت در هر دقیقه بدون تشکیل دندریت ها بر روی الکترود روی، به چشم می خورد و سبب تمایز آنها از باتری های لیتیومی می شود که گران، با الکترولیتی قابل اشتعال و آلی هستند. از آنجا که تمرکز و گرایش جمعیت جهانی نیز به سمت استفاده از انرژی های تجدید پذیر است و تعرفه های تشویقی فراوانی از جانب دولت ها و سازمان های مربوطه برای استفاده از این گروه انرژی ها وجود دارد، انتظار می رود که گام بعدی برای تجاری سازی این باتری ها برای تغییر در به حد اقل رساندن اندازه و وزن باتری باشد. به طوری که قابل حمل و قابل استفاده در اتومبیل‌ها شوند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan