جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

بی‌توجهی به اخطارهای زمین‌شناسان دریاچه‌های ارومیه و بختگان را گرفتار چنین بلایی کرد

کد خبر: 7231 نسخه قابل پرینت
۱۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۴
بی‌توجهی به اخطارهای زمین‌شناسان دریاچه‌های ارومیه و بختگان را گرفتار چنین بلایی کرد

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و رییس بیستمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران گفت: بلایی که امروز بر سر دریاچه ارومیه و بختگان آمده و میلیاردها تومان خسارت را متوجه کشور و صرف احیای آنها کرده ناشی از بی‌توجهی به مطالعات زمین‌شناسی بوده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران داریوش اسماعیلی طی سخنانی در بیستمین همایش انجمن زمین‌شناسی ایران که در دانشگاه تهران برگزار شد، تاکید کرد: اگر زیربنای تصمیم‌گیرندگان بر پایه پژوهش باشد هرگز پشیمان نخواهیم شد و این مجلس چنین گام‌هایی را برداشته و در بخش زمین‌شناسی و معدن در رتبه ۳۵ قانون برای رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، مصوب کردیم که صاحبان و بهره‌برداران معادن می‎توانند زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تاکید وزارت صنعت، معدن و تجارت تا ده درصد حقوق دولتی را صرف پژوهش کنند که این امر بسیار مناسب است.

به گفته وی این امر طلب می‌کند که سازوکاراهای اجرایی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با همکاری وزارت علوم تهیه و تصویب شود که این به معنای توجه به بخش پژوهش است.

وی با بیان این‌که در بُعد پژوهش‌های علمی گام‌های بسیار مهم و موثری برداشته‌ایم، خاطرنشان کرد: امروز اگر  رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه مسوولان به فعالیت‌های پژوهشی افتخار می‌کنند و ما در جهان حرفی برای گفتن داریم ناشی از فعالیت‌های پژوهشی است که  مقام معظم رهبری مکررا روی این موضوع تاکید کرده‌اند.

 نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر در بخش زمین‌شناسی و معدن به نتایج پژوهشی مطالعات زمین‌شناسان و در راس آنها سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور توجه شده بود، امروز دریاچه ارومیه به این وضع گرفتار نمی‌شد، زیرا اخطارها و مقالات ارائه شد اما با این وجود، چنین بلایی  سر دریاچه ارومیه و بختگان آمد که ناشی از توجه نکردن به مطالعات زمین‌شناسی است و تا امروز میلیاردها تومان از سرمایه کشور صرف احیای این دو دریاچه شده است.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: غنی‌سازی اورانیوم، ساخت ماهواره، صنایع نظامی و موشک‌های دوربرد را همین محققان دانشگاهی انجام دادند؛ بنابراین با نگاه مثبت به دانشگاه‌ها و برنامه‌ریزی صحیح یقینا موفق خواهیم بود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan