جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

تست قند خون با کره چشم

کد خبر: 7217 نسخه قابل پرینت
۱۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۱
تست قند خون با کره چشم

محققان یک دستگاه سنجش نوری چشمی طراحی کرده‌اند که با اندازه‌گیری ویژگی‌های مایع زلالیه محفظه قدامی کره چشم قادر به تشخیص قند خون می‌شود.

به گزارش دیده‌بان علم ایران این دستگاه اندازه‌گیری قند خون توسط شرکت زیراکس  طراحی شده است. این دستگاه پرتو نور را به محفظه قدامی کره چشم فرد می‌تاباند و سپس نوری را که از مایع زلالیه عبور کرده، در حالتی دریافت می‌کند که گویا کره چشم به سمت بیرون برگشته است. این نور سپس برای تعیین خصوصیات مایع زلالیه توسط دستگاه بررسی می‌شود.

کار این دستگاه بر این واقعیت استوار است که مایع زلالیه در محفظه قدامی از اجزای مشابه سرم خون که حاوی پروتئین، گلوکز، اسید اسکوربیک و غیره بوده، برخوردار است.

همچنین این موضوع که بین تجمع گلوکز در خون و میران انباشته شده در زلالیه ارتباط وجود دارد، پایه کارکرد این دستگاه را تشکیل می‌دهد. باید توجه داشت که  زلالیه فاقد مواد سلولی مانند خون است و به دلیل شکست نور در آنجا، تاثیرات بسیار کوچکی ایجاد می‌کند.  از سویی دیگر پروتئین، گلوکز، اسید اسکوربیک و سایر مواد موجود در مایع زلالیه همگی مواد فعال نوری هستند و از قدرت چرخشی نوری برخوردارند. از این رو،‌ با سنجش زاویه چرخش قطبش صفحه مواد فعال نوری در زلالیه می‌توان قند خون را اندازه‌گیری کرد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan