دیده بان علم ایران

جمعه، ۸ اردیبهشت، ۱۳۹۶ | Friday, 28 April , 2017

بهینه‌سازی خوردگی ایمپلنت‌های دندانی توسط محققان دانشگاه تهران

کد خبر: 7087 نسخه قابل پرینت
۱۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۹:۲۹
بهینه‌سازی خوردگی ایمپلنت‌های دندانی توسط محققان دانشگاه تهران

پژوهشگران دانشگاه تهران با همکاری محققانی از کشور ایتالیا موفق شدند کامپوزیتی نانوساختار  برای تولید ایمپلنت‌های درون تنی معرفی کنند. این کامپوزیت آزمایشگاهی هم از حیث خواص خوردگی و هم  خواص مکانیکی بهینه شده است.

به گزارش دید‌ه‌بان علم ایران امروزه استفاده از قطعات درون‌تنی جهت درمان یا ترمیم اجزای آسیب‌دیده‌ی دندانی و استخوانی مورد توجه محققان حوزه‌ی مهندسی پزشکی قرار گرفته است. منیزیم و آلیاژهای آن به دلیل خواص زیست سازگارشان می‌توانند به‌عنوان ایمپلنت‌های زیست سازگار استفاده شوند. اما تاکنون از آن‌ها به‌صورت تجاری استفاده نشده است. دلیل این موضوع مقاومت کم به خوردگی این دسته از مواد درون بدن انسان است. روش‌ها و راهکارهای زیادی به‌منظور بهینه کردن خواص آن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.
دکتر دنیا احمدخانی‌ها در خصوص اهداف دنبال شده در این طرح گفت: «در این طرح سعی شده با به‌کارگیری یک روش ترمومکانیکی خواص خوردگی و مکانیکی کامپوزیت بر پایه منیزیم به‌طور همزمان بهبود یابد. کاربرد کامپوزیت نهایی بهینه شده برای تولید قطعات درون بدن خواهد بود.»
وی ادامه داد: « کامپوزیت بهینه شده در این پژوهش خواص مکانیکی و خوردگی بهتری نسبت به نمونه‌های مشابه داشته و از قابلیت بالاتری جهت استفاده‌ی درون بدن برخوردار است.»
به نوشته سایت نانو، در طرح حاضر از فرایند ترمومکانیکی همزن اصطکاکی جهت ایجاد یک ساختار نانوکامپوزیتی متشکل از منیزیم/ هیدروکسی آپاتیت استفاده شده است. همچنین اعمال این فرایند موجب ایجاد بافت ترجیحی در قطعه‌ی تحت عملیات می‌گردد که افزایش مقاومت به خوردگی را در پی دارد. از طرف دیگر، حضور نانوذرات مسئول افزایش مقاومت مکانیکی است.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر دنیا احمدخانی‌ها- پژوهشگر دانشگاه تهران، دکتر محمود حیدرزاده سهی و دکتر عباس زارعی هنزکی، اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران و محققانی از کشور ایتالیا است.

نتایج این کار در مجله‌ی Corrosion Science (جلد ۱۰۴، سال ۲۰۱۶، صفحات ۳۱۹ تا ۳۲۹) به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan