دیده بان علم ایران

شنبه، ۲۹ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 21 October , 2017

قطب سوم زمین در حال ذوب شدن بر اثر آلودگی هوا

کد خبر: 6621 نسخه قابل پرینت
۱۰ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۹:۴۸
قطب سوم زمین در حال ذوب شدن بر اثر آلودگی هوا

پژوهشگران می‌گویند آلودگی هوا منجر به ذوب شدن قطب سوم کره زمین شده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران سومین منطقه یخی سیاره زمین در فلات تبت و هیمالیا و کوه هندوکش قرار گرفته است و به عنوان قطب سوم زمین شناخته می‌شود که به گفته محققان این منطقه به عنوان منطقه قطبی و یخچال طبیعی در حال ذوب شدن است.  قطب سوم زمین با توجه به نزدیکی به مناطق پرجمعیت و صنعتی از نظر آلودگی بسیار آسیب‌پذیر است.

نتایج  مطالعات آکادمی علوم چین نشان داد، تنها در چین غربی، ۴۸ هزار و ۵۷۱ یخچال طبیعی به مساحت ۵۱ هزار و ۸۴۰ کیلومترمربع وجود دارد که در طول ۳۰ تا ۵۰ سال گذشته به میزان ۱۸ درصد کاهش یافته است. در این منطقه بیش از یک میلیارد نفر زندگی می‌کنند که این موضوع خود بسیار تاثیرگذار بوده است.

محققان در تحقیق خود از یک فرایند شیمیایی خاص برای تعیین منبع و جزئیات آلودگی  هوا استفاده کردند که بین آسیای جنوبی و شرق آسیا متفاوت است.

از آنجا که کربن سیاه به شدت نور را جذب می‌کند، این موضوع منجر به گرم شدن موقت در منطقه با جذب نور خورشید شده است. علاوه بر این، زمانی که کربن در بالای برف و یخ قرار گیرد، سطوح آنها را تیره کرده و منجر به جذب نور خورشید و گرما شده که این امر باعث ذوب شدن سریع‌تر خواهد شد.

به نوشته گیزمگ، در هیمالیا، محققان شواهدی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی و زیست توده که شامل گیاهان و کودحیوانی در منطقه جلگه سند است را کشف کرده‌اند.

کربن سیاه فلات تبت عمدتا حاصل سوخت‌های فسیلی سوزانده شده در چین است، اما محققان دریافتند که کربن سیاه در فلات تبت مرکزی از زیست‌توده‌ها ایجاد شده است..

در فلات تبت، جایگزینی کوره کارآمد و منابع انرژی پاک در کاهش ذوب یخ‌ها تاثیر بسیاری دارد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan