جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

طی سالهای 2010 تا 2015 صورت گرفت

سهم مقالات بین‌المللی محققان ایرانی از کل مقالات کنفرانسی، به یک ششم کاهش یافت

کد خبر: 6084 نسخه قابل پرینت
۰۳ شهریور ۱۳۹۵ | ۰۸:۵۴
سهم مقالات بین‌المللی محققان ایرانی از کل مقالات کنفرانسی، به یک ششم کاهش یافت

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: کمیت تولید علم ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ ، ۱۱٫۵ درصد رشد داشته است اما با وجود رشد کمی تولید علم کشور،‌ شاهد کاهش سهم مقالات بین‌المللی محققان ایرانی از کل مقالات کنفرانسی هستیم.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر دهقانی در نشست خبری که در دانشگاه بوعلی سینا برگزار شد افزود: براساس اطلاعات داده‌های پایگاه استنادی وب آو ساینس در دوم شهریورماه سال جاری و مقایسه کمیت تولید علم ۲۵ کشور برتر دنیا در این شاخص طی سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ، ایران از لحاظ رشد کمیت تولید علم در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴ با یک پله صعود به جایگاه دوم دست یافت.

وی با تاکید بر این که ۲۵ کشور دنیا دارای بیشترین میزان کمیت تولید علم هستند اظهار کرد: این کشورها شامل آمریکا، چین، انگلستان، آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا، کانادا، هند، استرالیا، اسپانیا، کره جنوبی، برزیل، هلند، روسیه، سوئیس، ترکیه، لهستان، ایران، سوئد، تایوان، بلژیک، دانمارک، اسکاتلند و اتریش است.

دهقانی اضافه کرد: ایران در سال ۲۰۰۰ تنها یک دهم درصد تولید علم جهان را در اختیار داشته که این میزان در سال ۲۰۱۰ به ۱٫۱ درصد، در سال ۲۰۱۵ ، ۱٫۴ درصد و در سال ۲۰۱۶ ، ۱٫۸ درصد رسیده است.

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام میزان تولیدات علم ایران را در سال ۲۰۱۴، ۳۱ هزار و ۹۳۱ مدرک ذکر کرد و گفت: این میزان در سال ۲۰۱۵ ، به ۳۵ هزار و ۶۱۶ مقاله رسیده است.

به گفته دهقانی، این عدد نشان می دهد که رشد کمیت تولید علم ایران در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ ۱۱٫۵ درصد داشته است.

وی با تاکید بر این که تعداد کل مقالات ایران که در کنفرانس‌های بین‌المللی ارائه شده است کاهش یافته،‌ خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۰ به ازای هر ۱۰۰ مقاله محققان ایرای ارائه شده، حدود ۲۵ درصد، به کنفرانس‌های بین المللی ارائه شده که این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۴ درصد کاهش یافته است.

دهقانی ا بیان اینکه هرچند که ایران از لحاظ رشد تولیدات علمی روند رو به رشدی داشته است اضافه کرد: این در حالی است که به دلیل مشکلات ایجاد شده در عرصه بین‌المللی، تعداد مقالات دانشمندان ایرانی در کنفرانس‌های جهانی کاهش یافته است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan