دوشنبه، ۴ تیر، ۱۳۹۷ | Monday, 25 June , 2018

بازگشت روزانه یک متخصص ایرانی خارج به کشور؟

نسخه قابل پرینت کد خبر:5888
۳۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰
بازگشت روزانه یک متخصص ایرانی خارج به کشور؟

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور از بازگشت روزانه یک متخصص و فارغ‌التحصیل ایرانی به کشور از طریق پلت فرم جذب ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا خبر داد.ب

به گزارش دیده‌بان علم ایران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سورنا ستاری در نشستی با رایزنان علمی ایران در دیگر کشورها، گفت: از طریق پلت فرم طراحی شده توسط بنیاد ملی نخبگان برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر دنیا، توانسته‌ایم فارغ التحصیلان ایرانی را دوباره به بازگشت و همکاری به کشور ترغیب کنیم و در حال حاضر روزی یک نفر از این طریق به ایران بر می‌گردد که امیدوار هستیم با در نظر گرفتن تسهیلات بیشتر بتوانیم این عدد را افزایش دهیم.

وی افزود: البته این پلت فرم برای ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا در نظر گرفته شده است؛ اما فارغ التحصیلان برگشتی بیشتر از ۲۰۰ دانشگاه هستند که همین رقم کم نیز به دلیل کیفیت بالای آنها برای ما خوب است اما باید به فکر افزایش آن باشیم.

به گفته ستاری، تلاش ما بر این است که بر مبنای این قابلیت نرم افزاری اقتصاد دانش بنیان را در کشور نهادینه کنیم.

وی تصریح کرد: اساس و بنیان اقتصاد دانش بنیان، نیروی انسانی است به همین دلیل همه هدف ما توانمندی نیروی انسانی متخصص برای کشور است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اهمیت کار رایزنان علمی کشور، گفت: با توجه به اینکه استفاده از فناوری های موجود در دنیا برای کشور و تبادل فناوری بین کشورها بسیار ضروری است، رایزنان علمی می‌توانند در این مسیرقدم برداشته و به توسعه فناوری کمک بزرگی کنند.

وی بیان کرد: متاسفانه هنوز در بسیاری از کشورها رایزن علمی نداریم که این موضوع را باید جدی گرفته و جبران کنیم تا بتوانیم درتعاملات علمی و فناوری با دیگر کشورها به خصوص اتحادیه اروپا به نتایج خوبی برسیم.

وی تصریح کرد: به طور مثال با کشور هند که در حوزه IT، مشاغل خانگی، فناوری های فضایی و ماهواره ها یک کشور پیشرو محسوب می شود چندان ارتباطی نداریم که این یک ضعف تلقی می شود و باید این نقیصه را جبران کنیم.

ستاری خطاب به رایزنان علمی کشور، گفت: در ایران شبکه ای از شرکت‌ها وجود دارد و در این شبکه ۱۰ هزار شرکت وجود دارد و از این تعداد ۲ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان هستند که می توانیم از این پتانسیل خوب در حوزه های مختلفی مانند کشاورزی، گیاهان دارویی، پزشکی و غیره استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: رایزنان علمی کشور می‌توانند توانمندی های کشور و نیروهای متخصص ایرانی را به دیگر کشورها معرفی کرده و شرایط استفاده از این نیروهای بالقوه را در دنیا فراهم کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *