جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

شیوع بیماری‌های نادر ژنتیکی در ایران به خاطر ازدواج‌های فامیلی

کد خبر: 5607 نسخه قابل پرینت
۲۶ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۵۶
شیوع بیماری‌های نادر ژنتیکی در ایران به خاطر ازدواج‌های فامیلی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی ازدواج‌های فامیلی در ایران را عامل بیماری‌های کمیاب ژنتیکی دانست و گفت: اصولا در کشورهای خاورمیانه بیماری‌های ژنتیکی بسیار شایع است که در نتیجه آن شاهد بیماری‌های صعب‌العلاج هستیم که در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران امیر علی حمیدیه با اشاره به این که فناوری اصلاح ژن افق جدیدی در رمان بیماری‌های ژنتیکی است گفت: در روش‌ اصلاح ژن، از تزریق سلول‌های مهندسی شده در خارج از بدن برای اصلاح سلول‌های بیمار استفاده می شود.

به گفته وی، در فناوری اصلاح ژن ( GENE EDITING ی) پزشکان تلاش می‌کنند با ایجاد تغییراتی در ساختار ژنتیکی انسان، بدن را به انجام کاری تازه که تا پیش از این قادر به انجام آن نبوده وادارند.

حمیدیه گفت: یكی از مشكلات بیماری‌هایی با منشأ ژنتیك این است كه برای درمان آنها، باید سلول‌های اندام‌هایی كه نشانه‌های بیماری در آنها ظاهر شده است را تغییر داده و آنها را اصلاح كنیم.

وی در ادامه دسترسی به همه سلول‌ها که نشانه های بیماری در آن ظاهر است را مستلزم ایجاد مقدمات لازم برای این كار دانست و گفت:  از آنجا كه در بیماری‌هایی با منشأ ژنتیكی، عامل مولد بیماری یك كد ژنتیكی تغییر یافته است كه نقص ناشی از آن تقریبا در همه سلول‌ها یافت می‌شود، درمان این گروه از بیماران با مشكلات و محدودیت‌های بسیاری همراه است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی گفت: فناوری GENE EDITING شاخه‌ای از علم سلول های بنیادی است که در این روش وارد سلول می‌شویم و با شناسایی نقص ژنتیکی سلول  با انجام دست کاریهایی بر روی آن سلول را به نوعی باز ساخت و ایرادات را تصیح میکنیم.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در ستاد توسعه سلول‌های بنیادی در زمینه درمان بیماری‌های ژنتیک در کشور اظهار کرد: از سال گذشته ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی کارگروه ژنتیک و  سلول‌های بنیادی را تشکیل داده است که بیش از ۵۰ نفر از دانشگاه‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم  و همچنین مراکز جهاد دانشگاهی در آن عضویت دارند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan