جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

درمان تالاسمی یک پسربچه ایرانی با پیوند خون بندناف خواهر

کد خبر: 5593 نسخه قابل پرینت
۲۶ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۴۶
درمان تالاسمی یک پسربچه ایرانی با پیوند خون بندناف خواهر

محققان با پیوند موفقیت آمیز سلول های بنیادی خون بندناف یک دختر بچه به برادر شش ساله اش، بیماری تالاسمی این پسر بچه را درمان کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، سلول های بنیادی خون بندناف فاطمه که اسفند ماه ۹۳ در جیرفت کرمان متولد شده بود توسط والدین اش برای استفاده احتمالی در آینده در بانک خون بند ناف رویان ذخیره سازی شده بود.
این اقدام پدر و مادر درحالی انجام شد که آنها دارای پسر شش ساله ای بودند که از بیماری تالاسمی رنج می برد و مشغول درمان او بودند.
پزشکان پس از انجام درمان های معمول در بیماری تالاسمی، در نهایت تنها راه درمان احمدرضا، پسر بزرگ این خانواده که مبتلا به تالاسمی بود را پیوند سلول های بنیادی خون ساز تشخیص دادند و از آنجا که خون بندناف فاطمه در بانک خون بندناف رویان ذخیره شده بود در فروردین ماه سال ۹۵ پیوند توسط دکتر امیرعلی حمیدیه در بیمارستان شریعتی تهران انجام شد.
اینک پس از گذشت چند ماه از انجام پیوند، ارزیابی نتیجه پیوند بسیار رضایت‌بخش بوده و شاخص‌های خونی بیمار نیز کاملا نرمال شده است.
احمدرضا اخیرا در بازدید از بانک خون بندناف رویان، از بخش های مختلف آزمایشگاه ها دیدن کرده و با فرآیند ذخیره سازی خون بندناف آشنا شده است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan