جمعه، ۷ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Friday, 27 April , 2018

نخستین ماهواره کوانتومی ضد هک جهان پرتاب می‌شود

نسخه قابل پرینت کد خبر:5535
۲۵ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۹
نخستین ماهواره کوانتومی ضد هک جهان پرتاب می‌شود

نخستین ماهواره ارتباط کوانتومی جهان که از ویژگی‌های امنیتی فوق‌العاده بالای ضدهک برای جلوگیری از شنود و رهگیری برخوردار است بزودی توسط چین پرتاب خواهد شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران،‌  آزمایشگاه محاسبات کوانتومی آکادمی علوم چین تا سال ۲۰۳۰ یک نمونه اولیه چندمنظوره رایانه کوانتومی  را ارائه خواهد کرد.

چنین قابلیت محاسباتی قدرتمندی به عنوان یک تهدید در نظر گرفته شده، چرا که می‌تواند همه چیزهای موجود در یک رایانه معمولی را در معرض هک قرار دهد. البته این تنها یک روی سکه است و مکانیک کوانتومی همچنین می‌تواند در نقش محافظ اطلاعات عمل کند.

فناوری کلیدی کوانتومی از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است زیرا یک فوتون نه می‌تواند جدا شود و نه تکثیر، از این رو امکان ندارد که اطلاعات منتقل شده از طریق آن را بتوان شنود یا رهگیری کرد.

علاوه بر آن، فناوری مذکور این قابلیت را دارد که دو کاربر در حال ارتباط را از تلاش یک شخص ثالث برای شنود  آگاه کند. در همان زمان، اطلاعات به طور خودکار از بین می‌روند.

به گفته مقامات چینی، این کشور تا اواخر سال جاری نخستین شبکه اصلی ارتباط کوانتومی ایمن موسوم به شبکه اصلی پکن-شانگهای را تکمیل و اجرایی خواهد کرد.

این شبکه ۲۰۰۰ کیلومتری در زمینه‌های مالی، الکترونیک و امور دولتی استفاده شده و با شبکه‌ای از ماهواره‌ها و تاسیسات زمینی از ایمن بودن مسیر انتقال اطلاعات اطمینان حاصل خواهد شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *