جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

آزمایشگاه‌های علوم اعصاب در مدارس برتر کشور ایجاد می‌شوند

کد خبر: 482 نسخه قابل پرینت
۰۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۲۳
آزمایشگاه‌های علوم اعصاب در مدارس برتر کشور ایجاد می‌شوند

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی کشور  تحقق برنامه‌های این حوزه در سطح کشور را نیازمند توجه به آموزش‌های علوم و فناوری‌های شناختی در سطح مدارس و دانشگاه‌ها  دانست و از تهیه برنامه راهبردی فعالیت‌های دانش‌آموزی علوم اعصاب شناختی با هدف پوشش دهی بیست هزار دانش آموز در سال ۹۵، تشکیل کمیته دانش آموزی علوم اعصاب به منظور اجرایی کردن برنامه راهبردی حمایت از راه اندازی آزمایشگاه های علوم اعصاب در مدارس برتر کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار دیده‌بان علم ایران، محمدتقی جغتایی در همایش آشنایی با علوم و فناوری‌های شناختی از سلسله همایش‌های توسعه و تجاری سازی فناوری با تاکید بر ارتباط بین رشته‌ای در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی اظهار کرد: علوم شناختی به مطالعه کارکردهای شناختی ذهن و مغز و توسعه فناوری‌های برگرفته از این دانش نو می‌پردازد و بدین لحاظ دانشی نو، پویا و آینده‌ساز است که امید می‌رود در تعامل با سایر دانش‌های نو و فناوری‌های همگرا چون زیست فناوری، فناوری نانو و فناوری اطلاعات به ارتقای کیفیت زندگی بشر، رفع کاستی‌های ناشی از آسیب‌های مغزی، تولید ساماندهی هوشمند و استفاده بهینه از ذهن و قوای فکر انسان بیانجامد.

جغتایی همچنین لزوم  ورود بخش خصوصی به حوزه علوم و فناوری‌های شناختی را مورد تاکید قرار داد و در ادامه افزود: در خصوص حوزه‌های بین رشته‌ای به رشته‌هایی همچون عصب شناسی روان‌پزشکی، عصب شناسی، زبان شناسی، عصب شناسی علوم اجتماعی، عصب شناسی اقتصاد، عصب شناسی بازاریابی، عصب شناسی زیبایی شناسی، عصب شناسی الهیات می‌توان اشاره کرد.

جغتایی با اشاره به اهداف سند علوم شناختی این ستاد گفت: تولید و توسعه نظریه‌های علمی در باب کارکردهای ذهن و چگونگی شناخت و رابطه آن با مغز در حوزه علوم شناختی بر اساس مبانی انسان شناسی اسلام در زمینه ماهیت نفس، ذهن و کارکردهای آن، تولید و توسعه علوم پایه در زمینه مطالعات مغز و کارکردهای شناختی، تربیت نیروی انسانی لازم برای پژوهش و آموزش علوم و فناوری‌های شناختی و نظریه‌پردازی در زمینه علوم و فناوری‌های شناختی به ویژه فلسفه ذهن از جمله اهداف این ستاد در سند مصوب شده است.

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی کشور، بار دیگر حمایت از فعالیت‌های بین رشته‌ای را یادآور شد و افزود: ما تلاش می‌کنیم از مطالعات بین رشته‌ای در زمینه علوم و فناوری‌های شناختی در موسسات و مراکز دانشگاهی و حوزوی موجود بر اساس معیارهای مصوب پیشرفت علمی حمایت کنیم.

جغتایی، با تاکید بر ضرورت تاسیس آزمایشگاه های مطالعاتی در این حوزه گفت: حمایت از تاسیس آزمایشگاههای مطالعه مغز و تصویر‌برداری عصبی در سطح ملی به منظور توسعه تحقیقات علوم شناختی، با هماهنگی دستگاه‌های مسئول ذیربط، حمایت از ایجاد شبکه آزمایشگاه‌های علوم و فناوری‌های شناختی، با هماهنگی دستگاه‌های مسئول ذیربط و حمایت از تاسیس آزمایشگاه‌های حیوانی و انسانی علوم شناختی و تربیت نیروی انسانی متخصص برای انجام تحقیقات مجاز حیوانی و انسانی، با هماهنگی دستگاه‌های مسئول ذیربط نیز در دستور کار ما قرار دارد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan