دیده بان علم ایران

پنج شنبه، ۳۰ شهریور، ۱۳۹۶ | Thursday, 21 September , 2017

کشف تومور سرطانی 1.7 میلیون ساله نشان داد

سرطان، بیماری انسان مدرن نیست!

کد خبر: 4507 نسخه قابل پرینت
۰۸ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۶
سرطان، بیماری انسان مدرن نیست!

قدیمی ترین شواهد سرطان در فسیل ۱٫۷ میلیون ساله اجداد انسان در غاری در آفریقای جنوبی کشف شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، تیمی بین المللی از دانشمندان در تحقیقات اخیرشان آثار یک غده سرطانی پیشرفته را در استخوان انگشت های پا که ۱.۷ میلیون سال قدمت دارد پیدا کرده اند کهمتعلق به یکی از هومیندهای اولیه – هومو ارگاستر یا پاراتانتروپوس روبوستوس – است.

در گذشته نیز تومورهای فسیلی کشف شده بود از جمله در یک نئاندرتال کشف شدن در کرواسی که ۱۲۰ هزار سال قبل می زیست.

کشف تازه در غار سواترکرانز در محوطه میراث جهانی “گهواره نوع بشر” در نزدیکی ژوهانسبورگ انجام شد.

داده های منتشر شده در نشریه ساینس آفریقای جنوبی نشان داد که استخوان های کف پا مبتلا به استئوسارکوما – نوعی سرطان نادر و مرگبار استخوان – بوده است.

در همین حال محققان آفریقای جنوبی و بریتانیایی یک تومور خوش‌خیم در فسیل استخوان کمر یک استرالوپیتکوس سدیبای دو میلیون ساله را در غار مالاپا پیدا کردند.

علیرغم کشف سرطان در فسیل گونه های مختلف بعضی از مردم تصور می کنند که این بیمار منحصر به عصر حاضر است.

ادوارد اودز از محققان این مطالعه در دانشگاه ویتواترسند گفت:‌ “پزشکی مدرن تمایل به این فرضیه دارد که سرطان ها و تومورها در انسان ناشی از زندگی مدرن و اثر محیط جدید است. مطالعات ما نشان می دهد که سرمنشا این بیماری ها به اجداد دور ما که میلیون ها سال قبل می زیستند به پیش از عصر پیدایش جوامع صنعتی برمی گردد.”

این ایده که سرطان پدیده ای نوین است ناشی از مطالعات اشعه ایکس به روی مومیایی های مصری است که در آنها آثار سرطان پیدا نشد و ما را به طرف این نظر سوق داد

دکتر پاتریک راندولف-کوئینی از دانشگاه سنترال لنکشر به بی بی سی گفت:‌ “این ایده که سرطان پدیده ای نوین است ناشی از مطالعات اشعه ایکس به روی مومیایی های مصری است که در آنها آثار سرطان پیدا نشد و ما را به طرف این نظر سوق داد.”

با این حال او می افزاید که زندگی مدرن خطر بعضی تومورها را افزایش می دهد: “افزایش آمار ابتلا به سرطان روده بزرگ در اثر رژیم غذایی رایج در غرب، سرطان کبد در اثر مصرف الکل، سرطان ریه در اثر کشیدن سیگار جملگی بیماری های عصر حاضر است.”

به گفته او دلایل خیلی مختلفی برای سرطان ها وجود دارد که در طول زمان تغییر می کنند. مثلا اگر کسی در لندن دودکش تمیز می کرد خطر ابتلا به سرطان ریه در او بیشتر بود. عادات غذایی غلط و سموم می توانند از عوامل سرطان باشند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan