شنبه، ۳۱ فروردین، ۱۳۹۸ | Saturday, 20 April , 2019

تولید داروی ترکیبی درمان اختلالات استرسی در کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:41505
۰۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۱
تولید داروی ترکیبی درمان اختلالات استرسی در کشور

محققان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان موفق شدند با ترکیب دو داروی شناخته شده، ترکیبی جدید با کاربردی نوین در زمینه درمان اختلالات نفروپاتی، فیبروز ریوی و رتینوپاتی را به مجموعه دارویی کشور اضافه کنند.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر محمد بخشانی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ضمن اعلام این خبر گفت: این دارو اولین اختراع ثبت شده در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است که از ترکیب دو داروی شناخته شده آتورواستاتین و ملاتونین به دست آمده است.

وی افزود: تاثیر درمانی این ترکیب دارویی جدید در درمان بیماری هایی که به نوعی با برهم خوردن تعادل رادیکال های آزاد، ارتباط دارند اثبات شده است.

به گفته بخشانی، این اختلالات که به طور عمده تحت عنوان اختلالات استرس اکسیداتیو (Oxidative stress)  دسته بندی می شوند، منجر به آسیب پایدار به سلول های مختلف مغزی و غیر مغزی می شود.

وی ادامه داد: این اختراع که به همت اعضای هیات علمی و محققان مرکز رشد دانشگاه در سامانه مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به ثبت رسیده، قرار است پس از رایزنی با کارخانه های تولید دارو در کشور، به چرخه دارویی اضافه شود.

بخشانی همچنین با اشاره به فعالیت گسترده مرکز رشد فناوری دانشگاه در حمایت از طرح های فناورانه و اقداماتی که به تجاری سازی دانش تئوریک منجر می شود گفت: تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه که دارای ایده قابل ارائه ای هستند می توانند به واحد ثبت اختراعات مرکز رشد دانشگاه مراجعه کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *