دوشنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۸ | Monday, 27 May , 2019

افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:40480
۲۱ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۱
افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد افتتاح شد
افلاک نمای دانشگاه فردوسی مشهد با حضور دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امناء و هیئت ممیزه مرکزی افتتاح شد.

به گزارش دیده بان علم ایران افلاک‌نما یک سالن ۳۶۰ درجه برای نمایش یک شبیه‌سازی واقعی از آسمان بالای سر ماست؛ گرچه که نام افلاک‌نما بیشتر نمایانگر مفاهیم نجومی و آسمانی است، اما در حقیقت یک سینمای خاص برای نمایش فیلم‌ها، پویانمایی‌ها و محتویات ۳۶۰ درجه‌ای است که به‌جای نمایش در پرده تخت سینمایی، نیاز به نمایش در پرده کروی دارند. این مفاهیم می‌توانند شامل تجربه حضور در جنگل، سفر به اعمال یک سلول یا موجود زنده و تور مجازی فضاهای تاریخی باشند.سالن اصلی افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد با ظرفیت گنجایش ۷۰ نفر، یک سالن مخصوص پخش نمایش‌های ۳۶۰ درجه است. سیستم صوتی ۱۱ کانالی این سالن را به یکی از منحصربه‌فردترین سالن‌های کنفرانس، نمایش و جلسات موجود تبدیل کرده است.

سالن جانبی محلی است که به مقصد آموزش و استراحت طراحی و ساخته شده است. شما در سالن انتظار می‌توانید به فعالیت‌های آموزشی همراه با تفریح و سرگرمی پرداخته، در کافی شاب استراحت کرده و یا از فروشگاه مربوطه به خرید هدایا و وسایل علمی اقدام کنید.

طراحی افلاک‌نما به‌گونه‌ای است که در زمستان و تابستان به‌صورت عایق حرارتی عمل کرده تا کمترین اتلاف انرژی را داشته باشد. طرح کنونی افلاک‌نما با در نظر گرفتن مباحث مختلف علمی، توسط افراد متخصص دانشگاهی طراحی و ساخته‌شده است.

شاخص ساعت آفتابی یکی از قسمت‌های اصلی سازه افلاک‌نماست؛ این بخش علاوه بر ایجاد نمای منحصربه‌فرد برای افلاک‌نما، این ساختمان را به یک ساعت آفتابی بزرگ تبدیل کرده که در طول روز می‌تواند نمایش‌دهنده ساعت، تقویم و جهت‌های جغرافیایی باشد.

نیروگاه خورشیدی تأمین‌کننده بخش اعظمی از برق مصرفی ساختمان افلاک‌نماست. با توجه به رسالت اصلی سازه یعنی طراحی ساختمانی سبز و به‌دور از آلاینده‌ها، وجود منبع تولید انرژی به‌واسطه نور خورشید از ملزومات امر به‌حساب می‌آید. با طراحی سیستم استحصال آب باران توسط کارشناسان و متخصصان امر، آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز محوطه از طریق جمع‌آوری نزولات آسمانی تأمین می‌شود.

دکتر محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در مراسم افتتاح این افلاک‌نما با بیان اینکه دانش‌آموختگان دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال کاربردی کردن علم و اشتغال هستند، اظهار کرد: رشته فیزیک یک‌رشته پایه و جذاب است که اجرای این افلاک‌نما نشان داد، این رشته می‌تواند یک‌رشته کاربردی و اشتغال‌زا باشد.

وی افزود: با ساخت این افلاک‌نما به دست جوانان کشور ثابت شد می‌توان در داخل کشور از این تکنولوژی به‌صورت بومی استفاده کرد.

دکتر کشمیری، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم نیز در این آئین، حرکت دانشگاه فردوسی مشهد در راستای بهره‌برداری از ظرفیت‌های علمی دانشجویان در خود دانشگاه را کاری خوب و عالی توصیف کرد و گفت: بزرگ‌ترین امری که امروز می‌توان به آن افتخار کرد، امید دادن به نسل جوان در عرصه علم و فناوری است.

سپس اعضای حاضر در مراسم افتتاح از قسمت‌های مختلف افلاک‌نما در دانشگاه فردوسی مشهد بازدید کردند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *