جمعه، ۱ شهریور، ۱۳۹۸ | Friday, 23 August , 2019

ساخت ماهواره دانشجویی ایران با همکاری سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه

نسخه قابل پرینت کد خبر:40053
۰۳ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۰
ساخت ماهواره دانشجویی ایران با همکاری سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه

رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر افزایش نقش آفرینی دانشگاه ها در زیست بوم حوزه فضایی کشور، گفت: پروژه ماهواره های مکعبی (کیوب ست) با همکاری سه دانشگاه داخلی در حال انجام است.

به گزارش دیده بان علم ایران، مرتضی براری در جلسه بررسی مدل همکاری با دانشگاه ها در حوزه فضایی که با حضور نصرالله جهانگرد، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه ها در روند توسعه فناوری فضایی نقش بسزایی داشته و هم اکنون سازمان فضایی ایران به دنبال تقویت این روند است. براین اساس در ماه های گذشته سه پروژه با سه دانشگاه کشور امضا شده است و در حال حاضر پروژه ماهواره کوچک دانشجویی (SSS) با همکاری سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) و پروژه ماهواره های مکعبی (Cube Sat) با همکاری سه دانشگاه داخلی در حال انجام است.

براری با بیان اینکه در حوزه توسعه کسب وکارها و تجاری سازی محصولات فضایی نیز با برگزاری نشست های تخصصی و کارگاه های آموزشی در دانشگاه های برتر، تعامل و همکاری نزدیکی با دانشگاه ها انجام شده است، به بیان برخی از چالش های کشور در حوزه مدیریت منابع آب، مدیریت بلایا، خشکسالی و گرد و غبار پرداخت و افزود: منشا ۹۰ درصد بلایای طبیعی از هوا بوده و صرفا ۱۰ درصد آن شامل زلزله، رانش و نشست زمین و آتش فشان از زمین است..

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: ماهواره های سنجشی و راداری کاربردهای فراوانی در پایش و مدیریت این مخاطرات دارند و با توجه به این مساله در تعریف پروژه ها و مدل مشارکت، علاوه بر توسعه فناوری بومی باید به اثرگذاری آن در حل چالش های پیش روی کشور نیز توجه شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه زیست بوم ماهواره های سنجشی در سازمان فضایی ایران طراحی شده است، گفت: طی مراحل ساخت یک ماهواره ۴۰ فناوری ایجاد شده که این فناوری ها قابلیت تجاری سازی دارند و می توان از سرریز فناوری های کسب شده در دیگر صنایع بهره برد که در این زمینه با چند دانشگاه مذاکره شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *