پنج شنبه، ۲۷ دی، ۱۳۹۷ | Thursday, 17 January , 2019

در مشهد انجام شد: نخستین عمل ترمیم افتادگی پلک با استفاده از هیپنوتیزم در جهان

نسخه قابل پرینت کد خبر:37894
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۱۸
در مشهد انجام شد: نخستین عمل ترمیم افتادگی پلک با استفاده از هیپنوتیزم در جهان

انجام عمل بلفاروپلاستی به روش هیپنوتیزم و بدون استفاده از داروهای بیهوشی برای نخستین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر مهدی فتحی، دانشیار گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت : این عمل جراحی با استفاده از هیپنوتیزم برای نخستین بار بر روی پلک یک زن ۵۴ ساله بدون بی حسی موضعی، بیهوشی و داروهای آرام بخش انجام شد.

وی افزود: بر اساس مستندات موجود در پایگاهها و منابع علمی تاکنون هیچ موردی از عمل بلفاروپلاستی بدون استفاده از داروی بی حسی یا بیهوشی و به وسیله هیپنوتیزم در دنیا انجام نشده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: افتادگی پلک عارضه ای است که اغلب در سنین بعد از میانسالی و هنگامی که بافت همبند چشم شل می شود، بیشتر در زنان بروز می یابد.

وی گفت: با استفاده از جراحی بلفاروپلاستی یا ترمیم افتادگی پلک، پلک برش داده شده و بافت چربی اضافی پلک برداشته شده و سپس لایه پایینی به لایه بالا دوخته می شود.

مدرس بین المللی هیپنوتیزم افزود: عمل بلفاروپلاستی در زمانی که بر اثر افتادگی پلک اختلال دید بیمار را موجب شود، جنبه درمانی داشته و در مواردی نیز جنبه زیبایی دارد.

وی اظهار کرد: در عمل ترمیم افتادگی پلک از جریان الکترونیک و کوتر برای جلوگیری از خونریزی و برش دادن بافت استفاه می شود لذا نیاز به بیهوشی یا بی حسی عمیق همراه با بی حسی موضعی است.

وی گفت: در این عمل جراحی با استفاده از هیپنوتیزم هیچ داروی بی حسی، بیهوشی و آرام بخش استفاده نشد و دو متخصص بیهوشی ناظر آن بودند.

فتحی افزود: در این عمل جراحی که یک ساعت طول کشید، در تمام مراحل بیمار کاملا بیدار بود و با جراح حرف می زد و از طریق تصاویر ذهنی که به وسیله هیپنوتیزم ایجاد شده بود، خود را در حال قدم زدن در یک باغ و صحبت کردن با فرزندانش می دید و هیچ دردی احساس نمی کرد.

 

جراحی بلفاروپلاستی با استفاده از هیپنوتیزم با همکاری دکتر مهدی فتحی دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر علی اکبر صابر مقدم متخصص چشم و جراحی اکولوپلاستیک و استرابیسم و دکتر محمد غروی متخصص بیهوشی این دانشگاه انجام شد.

هیپنوتیزم کاربرد وسیعی در درمان بیماریهای مختلف مانند اختلال شخصیتی، بدبینی، وسواس فکری، دندانپزشکی، انجام جراحی بدون بیهوشی و کاهش درد زایمان، جراحی های زنان، فتق شکمی، کیسه صفرا، درمانهای دندانی، کشیدن دندان، ترمیم رباط قدامی زانو و جراحی های ارتوپدی دارد.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از انجام عمل بیوبسی مخاط دهان بدون بی حسی و با القای هیپنوتیزم نیز خبر داد و اظهار داشت: این عمل نیز با همکاری دکتر صنعت خانی استاد بیماری های دهان، فک و صورت با موفقیت در دانشکده دندانپزشکی انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: هیپنوتیزم قویترین شکل مدیریت ذهن است به طوری که از این طریق می توان به جای تمرکز بر درد و اضطراب، بر آرامش ذهن و انسجام درونی متمرکز شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *