دوشنبه، ۱ بهمن، ۱۳۹۷ | Monday, 21 January , 2019

تولید کامپوزیت فرایند جداسازی گاز در دانشگاه خلیج فارس

نسخه قابل پرینت کد خبر:37219
۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۴
تولید کامپوزیت فرایند جداسازی گاز در دانشگاه خلیج فارس
عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس موفق به تولید کامپوزیت زئولیت و کربن برای استفاده در فرایند جداسازی گاز شد.
به گزارش دیده بان علم ایران، این پژوهش که به اصلاح ساختار یکی از انواع زئولیت‌ها می پردازد، در مرحله سنتز جاذب ترکیبی با اضافه کردن مقدار جزیی کربن فعال تجاری سنتز زئولیت پایه را تغییر داده و منجر به تولید یک ساختار ناهمگن زئولیت و کربن فعال می‌شود.
به گفته دکتر مسعود مفرحی، عضو هیات علمی دانشکده نفت، گاز و پتروشیمی دانشگاه خلیج فارس در این پروژه، یک نمونه جایگزین از جاذب کامپوزیت با افزودن حدود ۷درصد وزنی از کربن فعال به زئولیت تولید می‌شود.
زئولیت ۱۳X به عنوان جاذب خالص برای مقایسه شرایط عملیاتی زئولیت سنتز شده و همچنین فرم ترکیبی، توسط یک روش هیدروترمال تولید می شود. علاوه بر این، هر دو نوع جاذب با روش های متداول BET و XRD و همچنین SEM مشخصه‌سازی شدند. هر دو جاذب در جداسازی N2/CO2 از طریق یک روش حجم‌سنجی به صورت خالص و مخلوط هم دماهای تعادلی تعیین شدند. میزان گزینش‌پذیری جاذب‌ها توسط مدل‌های ترمودینامیکی و آزمایش‌های رخنه در شرایط هم دما، خالص و مخلوط تعیین شده‌اند.
نتایج به دست آمده از این پروژه، بهبود رفتار در جاذب ترکیبی جدید را به خوبی تایید می‌کند.
تولید نمونه آزمایشگاهی کامپوزیت زئولیت و کربن و انتشار چندین مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی از دستاوردهای ویژه این طرح پژوهشی است.
همچنین تولید نمونه در مقیاس نیمه صنعتی و ثبت تجاری محصول، از برنامه‌های آتی این دستاورد پژوهشی در راستای توسعه ارتباط با صنعت می‌باشد.
انتهای پیام
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *