دیده بان علم ایران

پنج شنبه، ۳۰ شهریور، ۱۳۹۶ | Thursday, 21 September , 2017

جایزه بین‌المللی «گفتار نشانه‌دار» به استاد ایرانی رسید

کد خبر: 3666 نسخه قابل پرینت
۲۷ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۹
جایزه بین‌المللی «گفتار نشانه‌دار» به استاد ایرانی رسید

دکتر ” گیتا موللی ” عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، جایزه کنفرانس جهانی پنجاهمین سالگرد گفتار نشانه‌دار را از آن خود کرد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر موللی، که تدوین کننده روش کیود/ گفتار نشانه‌دار (National Cued Speech Association) برای زبان فارسی، ویژه آموزش افراد ناشنوا/ کم شنوا در گروههای مختلف سنی است ، درباره این جایزه و علت انتخابش برای دریافت آن  گفت: روش کیود/ گفتار نشانه دار ، روشی بین المللی و جهانی است که با یک سری نشانه رمزمانند ، هر آنچه را که فرد ناشنوا نمی تواند بشنود ، با استفاده از حس بینایی فرد ناشنوا، به او ارائه می کند . بنابراین ، فرد ناشنوا دسترسی کاملی به همه صداهای کلمات و در نهایت ، ” گفتار” خواهد داشت و همه صداها به او نشان داده می‌شود .

وی اظهار داشت : تمامی کشورهای دنیا، با پیاده‌سازی این روش بر روی زبان گفتاری خود، به هموطنان ناشنوا و کم شنوایشان ، در شناخت کلمات و در نتیجه، بیان آنها و برقراری ارتباط کلامی کمک کرده اند.

دکتر موللی افزود: تا زمانی که من ، این موضوع را برای پایان نامه خود انتخاب نکرده بودم ، کسی در ایران ، با این روش آشنا نبود چرا که هیچ کس این روش را بر روی زبان فارسی پیاده نکرده بود .

این محقق و استاد دانشگاه ، ادامه داد: با تدوین و اجرای پایان نامه ام ، در واقع ، پروژه کشوری پیاده سازی روش کیود/ گفتار نشانه دار Cued Speech برای زبان فارسی اجرا شد و جمهوری اسلامی ایران نیز به کشورهای جهان در اجرای این روش برای افراد ناشنوا و کم شنوای کشورشان پیوست.همچنین همه فارسی زبانان جهان نیز امکان استفاده از آن را پیدا کردند.

وی اظهارداشت: جایزه بین المللی انجمن گفتار نشانه دار و لوح تقدیر کمیته برگزار کننده این کنفرانس، به پاس زحمات و پژوهشها در راستای خدمت به کودکان و بزرگسالان ناشنوا/کم شنوا و بویژه اجرای این روش در ایران و تمامی اقداماتی که در پی آن برای جامعه ناشنوایان و کم شنوایان و خانواده های آنان انجام دادم و همچنین مقاله های علمی که در ایران و جهان به چاپ رسیده است ، اعطا شد.

دکتر موللی افزود: در ادامه اجرای روش کیود/ گفتار نشانه دار به زبان فارسی ، ضمن چاپ دهها مقاله علمی در داخل و خارج از کشور ، چهار پایان نامه کارشناسی ارشد روی این موضوع اجرا شد و همچنین ، وب سایت دو زبانه (فارسی و انگلیسی) ، نرم افزار، کتاب دیجیتال اندرویدی ، CD ، کارت آموزشی, فلش کارت و نمودار های مربوطه ، از دیگر فعالیت هایی بود که برای آموزش هرچه گسترده تر مربیان و خانواده های افراد ناشنوا و کم شنوا ، طراحی کرده و ساختم.

وی از آموزش مستقیم مربیان و خانواده های افراد ناشنوا و کم شنوا از طریق دانشگاهها,انجمن های علمی و آموزش و پرورش استثنایی در تهران و شهرستانها گفت و خاطرنشان کرد: تهیه فیلم ها و اقدامات آموزشی به دو زبان فارسی و انگلیسی و پخش آنها بصورت online در شش شبکه اجتماعی اینترنتی پرمخاطب ، از دیگر اقداماتی است که طی سالهای اخیر انجام دادم.

وی افزود: انجمن جهانی «گفتار نشانه دار» NCSA ، با توجه به تمامی این اقدامات و فعالیت هایم ، از این جانب دعوت کرد تا در کنفرانس جهانی که به مناسبت پنجاهمین سالگرد ابداع این روش در آمریکا برگزار می‌شود ، شرکت کرده و گزارشی از تمامی فعالیت هایم به شرکت کنندگان این کنفرانس ، ارائه کنم.

دکتر موللی اظهارداشت : هرچند که متاسفانه به دلیل آماده نشدن ویزا نتوانستم در این کنفرانس حضور فیزیکی داشته باشم ، اما چون یکی از سخنرانان اصلی بودم ، با تهیه فیلم ویدئویی از سخنرانی خود و پاورپوینت و چند فیلم از تمامی فعالیت هایم در این ارتباط ، توانستم حضوری قدرتمندانه از نماینده ایران به عنوان تنها کشور منطقه آسیا و خاورمیانه که مورد تقدیر قرار گرفت ، نشان دهم .

وی افزود: لوح تقدیرم را نیز  به نمایندگی، یک جوان ناشنوا به نام ” اردوان گیتی ” ,دانشجوی دکتری زبانشناسی زبان اشاره در دانشگاه گالادت و نوه دکتر گیتی که از بزرگان ناشنوایی ایران است ، دریافت کرد .

دکتر موللی همچنین از ارائه پیام ” صلح ، محبت و دوستی ” به کنفرانس جهانی پنجاهمین سالگرد گفتار نشانه دار ویژه ناشنوایان و کم شنوایان در آمریکا ، سخن گفت و افزود: هم اکنون ، دنیا به عشق نیاز دارد و با تمام وجودم ، تمایل داشتم تا این پیام را به کنفرانس جهانی مربوطه و به گوش جهانیان ، برسانم .

 

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan