جمعه، ۱ شهریور، ۱۳۹۸ | Friday, 23 August , 2019

دکتر ملک زاده: استرس و کم خوابی زمینه ساز سرطان است/ ۸۷ درصد مبتلایان سرطان،سیگاری ها هستند

نسخه قابل پرینت کد خبر:36037
۱۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۱:۴۲
دکتر ملک زاده: استرس و کم خوابی زمینه ساز سرطان است/ ۸۷ درصد مبتلایان سرطان،سیگاری ها هستند

با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آخرین مطالعات در زمینه سرطان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بررسی شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این نشست علمی، علت ۳۰ درصد از سرطان ها را مصرف سیگار و الکل عنوان کرد و گفت: همچنین ۳۰ درصد سرطان ها بر اثر چاقی، ۱۵ تا ۲۰ درصد بر اثر عفونت ها، ۱۵ تا ۱۶ درصد بر اثر اختلالات هورمونی و دو درصد ناشی از شغل افراد است و ۸۷ درصد کسانی که مبتلا به سرطان می شوند، افراد سیگاری هستند.

وی، چاقی را در بروز سرطان هایی مانند سرطان رحم، پستان و کلیه در زنان موثر دانست و افزود: علت اصلی سرطان های مری و معده در ایران، مصرف سیگار، قلیان، ناس، تریاک و مشتقات آن، آب غیربهداشتی و غیرلوله کشی، بهداشت پایین دهان، چاقی و نداشتن تحرک بدنی، فقر اقتصادی، آلودگی هوای داخل خانه و شهرهای بزرگ، نوشیدن چای و دیگر نوشیدنی های داغ، عفونت با هلیکوباکتریاپیلوری، سابقه خانوادگی و عوامل ژنتیکی، مصرف گوشت قرمز کبابی، غذاهای کبابی، سرخ شده، شور و مانده است.

از استرس و کم خوابی پرهیز کنیم!

او اضافه کرد: در مطالعات مشخص شده است که عواملی مانند استرس و کم خوابیدن نیز در ابتلای افراد به سرطان نقش دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با اشاره به معرفی یکصد ماده سرطانزا از بین هزار ماده مشکوک از سوی سازمان بهداشت جهانی، ادامه داد: در تحقیقات مشخص شده سرطان مری، معده، مثانه و پانکراس در اثر مصرف سیگار و دخانیات، ایجاد می شود.

خبر خوش این پژوهشگر علوم پزشکی در این نشست، قابل پیشگیری بودن نیمی از سرطان ها با خودمراقبتی و زندگی سالم بود و در این مورد، توضیح داد: باید علاوه بر توجه به مسایل درمانی، اطلاعات مردم را در زمینه خودمراقبتی بالا ببریم؛ ۵۰ درصد سرطان هایی که اتفاق می افتند اگر به موقع تشخیص داده شوند، قابل درمان است و پیش بینی می شود در ۳۰ سال آینده، بیشتر سرطان ها قابل درمان باشد.

فعالیت ۳۰ مرکز تخصصی پژوهش و درمان سرطان در ایران

معاون وزیر بهداشت، در بخش دیگری از سخنانش افزود: در ایران امکانات مناسبی برای درمان سرطان داریم؛ ۳۰ مرکز تخصصی در کشور تنها برای تحقیق و درمان سرطان فعال هستند و در هر استان دست کم یک مرکز در این زمینه فعالیت دارد؛ باید نیروی انسانی بیشتری در زمینه درمان سرطان آموزش دهیم؛ باید رادیوتراپی در تمام کشور داشته باشیم؛ همچنین وجود داروهای ضد سرطان بسیار مهم است، چرا که هر روز داروهای جدیدی برای درمان سرطان ساخته و وارد بازار می شود.

دکتر ملک زاده، اضافه کرد: امروزه ۵۰ درصد بیمارانی که مبتلا به سرطان می شوند بیشتر از ۱۰ سال پس از ابتلا به سرطان زندگی می کنند که این عدد می تواند به ۸۰ درصد در دهه های آینده برسد؛ در کشورهای پیشرفته حدود ۷۸ درصد افرادی که به سرطان پستان مبتلا می شوند، درمان می شوند.

او سرطان مری و پانکراس را سرطان هایی معرفی کرد که بیشترین آمار مرگ و میر را دارند و تاکید کرد: باید در سال های آینده مطالعات بیشتری برای کشف راه های جدید برای مقابله با این بیماری ها پیدا شود.

“کنکورد ۳” چیست؟

این مقام مسوول در وزارت بهداشت، با اشاره به تحقیقات انجام شده در دنیا در زمینه سرطان ها، گفت: مطالعه ای با عنوان “کنکورد ۳” از سوی متخصصان و محققانی از کشورهای مختلف انجام شده که در این تحقیقات متخصصان ایرانی نیز مشارکت داشته اند؛ در این مطالعات ۷۵ درصد سرطان های دنیا، با سنجش شرایط  ۳۷ میلیون فرد مبتلا به سرطان از سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میلادی بررسی شده است.

دکتر ملک زاده، بیان کرد: مهمترین علت انجام این مطالعات این است که نشان داده شود اگر در نقاطی از دنیا سرطان به موقع تشخیص داده شود، قابل پیشگیری و درمان است؛ اما باید بدانیم در زمینه سرطان ها نه تنها پیشگیری بلکه درمان دقیق نیز بسیار مهم است.

سونامی سرطان در ایران وجود ندارد!

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: در ایران نسبت به متوسط دنیا و کشورهای همسایه درصد سرطان بسیار کمتر است بنابراین چیزی به نام سونامی سرطان در کشور وجود ندارد.

دکتر ملک زاده ادامه داد: بر اساس آمار در ایران در هر سال حدود ۱۱۰ هزار مورد سرطان اتفاق می افتد؛ در استان فارس شایع ترین سرطان ها سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در بانوان است؛ ۶ هزار و چهارصد و ۳۹ مورد سرطان در سال ۹۴ در فارس شناسایی شده است.

او در پایان، با اشاره به مسن شدن جامعه که از عوامل موثر در ابتلا به سرطان است بر ضرورت تغییر سبک زندگی در افراد تاکید کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *