سه شنبه، ۶ فروردین، ۱۳۹۸ | Tuesday, 26 March , 2019

افتتاح آزمایشگاه بین المللی باستان شناسی در دانشگاه کاشان/ همکاری تحقیقاتی دانشگاه کاشان و انستیتو ملی فیزیک هسته ای ایتالیا

نسخه قابل پرینت کد خبر:35967
۰۹ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۰
افتتاح آزمایشگاه بین المللی باستان شناسی در دانشگاه کاشان/ همکاری تحقیقاتی دانشگاه کاشان و انستیتو ملی فیزیک هسته ای ایتالیا

رییس دانشگاه کاشان از افتتاح آزمایشگاه بین المللی باستان شناسی در دانشگاه کاشان و عضویت این دانشگاه در شبکه جهانی باستان شناسی خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر عباس زراعت در مراسم افتتاح نمایشگاه یافته های محوطه باستانی استرک و جوشقان در دانشگاه کاشان افزود: دانشگاه کاشان در این دوره مدیریتی با حمایت خیرین  وارد  فعالیت های بین المللی شده و حدود ۶۰ فعالیت مهم انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه کاشان پتانسیل های بزرگی همچون کویر، اسانس، فرش، انرژی خورشیدی و دریاچه نمک دارد که دانشگاه های خارجی را ترغیب می کند که با دانشگاه کاشان، فعالیت های علمی و تحقیقاتی مشترک انجام دهند خاطر نشان کرد: یکی از این زمینه ها، تاریخ کهن و آثار فرهنگی است زیرا کاشان به گفته باستان شناسان قدیمی ترین شهر جهان است.

وی اظهار داشت: بسیاری از کشورها به رغم تکنولوژی پیشرفته ای که دارند آثار باستانی ندارند، بنابراین آمادگی دارند آزمایشگاههای بزرگ در ایران تاسیس کرده و تجهیزات بیاورند تا تحقیقات مشترکی با هم انجام دهیم.

زراعت با بیان اینکه گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان، اساتید و دانشجویان بسیار خوب و پرانگیزه ای دارد و باید روی آن سرمایه گذاری شود افزود: بسیار به آینده این گروه امیدوارم و یقین دارم اگر زمینه فعالیت های بین المللی فراهم شود به زودی تبدیل به یکی از قطب های بزرگ باستان شناسی جهان می شویم.

وی خاطر نشان کرد: بر همین اساس دانشگاه کاشان از حدود یک سال قبل روابط گسترده ای را با انستیتو ملی فیزیک هسته ای ایتالیا (INFN) آغاز کرد و تفاهم نامه ای با موسسه مزبور امضا شده و کارشناسان دو طرف بازدیدهایی از مناطق باستانی کاشان و آزمایشگاههای موسسه‌ انجام داده اند.

رییس دانشگاه کاشان افزود: یکی از توافقات انجام یافته آن است که آزمایشگاه بین المللی باستان شناسی مشترک میان دانشکده فیزیک و گروه باستان شناسی و موسسه INFN در دانشگاه کاشان  تاسیس شود که هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان برای آن برآورد می شود.

وی با بیان اینکه  به موجب این قرارداد دانشگاه کاشان نیز به عضویت شبکه بین المللی باستان شناسی و میراث فرهنگی  در می آید که اولین کشور از آسیا در این شبکه خواهد بود اظهار داشت: در این شبکه امکان مبادله دانشجو و پژوهشگر نیز وجود دارد و قرار است اولین دانشجوی دکتری از دانشگاه کاشان معرفی شود.

زراعت خاطر نشان کرد: این شبکه فعالیت های مهمی در زمینه فیزیک پزشکی و ساخت تجهیزات و فن آوری های نوین پزشکی انجام می دهد مانند نوترون تراپی برای بعضی تومورهای بدن که برای انتقال تجربیات به دانشگاه اعلام آمادگی شده است.

وی افزود: تبادل اطلاعات  و پژوهشگر، فعالیت های مشترک در حوزه علوم و تکنولوژی،تعریف پروژه های مشترک،انجام کاوش های مشترک با گروه باستان شناسی دانشگاه،نصب و راه اندازی دستگاه XRF,تبادل دانشجو،برگزاری کارگاههای مشترک و فرصت مطالعاتی از جمله توافقاتی است که میان دو طرف صورت گرفته است.

زراعت گفت: دکتر منصوری – مجری کرسی وقفی مهندس سعیدی – تاکنون دو سفر به میلان و  فلورانس و رم داشته و با روسای پژوهشکده میراث فرهنگی INFN و ریس Global CH -network و فرهنگستان لینچی و آزمایشگاه LNF و رصدخانه ویرگو داشته و زمینه همکاری های مشترک را فراهم کرده است که از تلاش های ایشان برای ارتقای دانشگاه در سطح بین المللی تشکر می کنم. تمامی این فعالیت ها با حمایت خیر ارجمند جناب سعیدی از طریق موسسه سیاس و کرسی وقفی انجام شده و دانشگاه هزینه ای پرداخت نکرده است.

رئیس دانشگاه کاشان از همکاران در گروه های دیگر نیز خواست تا گروه باستان شناسی و فیزیک را الگو قرار داده و وارد فعالیت های بین المللی شوند و مطمئن باشند که خیرین و دانشگاه از آنها حمایت می کند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *