شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

گامی برای نجات جنگل‌ها با تخته‌های نوآورانه محققان ایرانی

کد خبر: 3481 نسخه قابل پرینت
۲۵ تیر ۱۳۹۵ | ۰۸:۳۷
گامی برای نجات جنگل‌ها با تخته‌های نوآورانه محققان ایرانی

محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت پانل‌های چوبی سبک وزن به عنوان راهکاری برای حفظ و پایداری منابع جنگلی شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر علی شالبافان، عضو هیات علمی گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس و از محققان طرح با بیان این‌که این طرح در قالب پایان­‌نامه کارشناسی ارشد کامران چوپانی چایدره و به راهنمایی من و مشاوره دکتر یوهانس ولینگ از دانشگاه هامبورگ آلمان انجام شده است، اظهار کرد: یکی از چالش‌­های پیش­ روی تولیدکنندگان اوراق فشرده چوبی بویژه در ایران تهیه مواد خام چوبی مورد مصرف در کارخانه است. این نگرانی ناشی از عوامل مختلفی از جمله کاهش میزان برداشت از منابع جنگلی، راه‌اندازی کارخانه­‌های جدید و همچنین افزایش ظرفیت تولید کارخانه‌­هاست که همگی منجر به افزایش رقابت بین کارخانه‌ها جهت تأمین ماده خام چوبی مورد مصرف شده است.

وی افزود: از این رو با توجه به کاهش شدید برداشت از منابع جنگلی و بی‌توجهی به زراعت چوب از سوی دیگر، یکی از راهکارهای فائق آمدن بر این چالش، تولید اوراق فشرده چوبی با دانسیته پایین‌تر (مواد چوبی کمتر مصرف شده) اما دارای مقاومت‌های فیزیکی و مکانیکی مطلوب و در حد استاندارد است.

شالبافان تصریح کرد: در این ارتباط استفاده از ایده پانل‌های سبک وزن (اختراع حاضر) در صنایع اوراق فشرده چوبی قابلیت کاهش چشمگیری (حدود ۵۰ –۳۰ درصد) در میزان مصرف ماده چوبی را دارد. از طرفی افزایش علاقه‌مندی مشتریان به استفاده از مبلمان­‌های سبک وزن به عنوان یک عامل محرک در حوزه توسعه اوراق فشرده چوبی سبک وزن بویژه در کشورهای اروپایی شناخته می‌شود.

محقق طرح تصریح کرد: در اختراع صورت پذیرفته، تولید تخته‌های سبک وزن با قابلیت جایگزینی اوراق فشرده چوبی معمولی (تخته­ خرده­ چوب و ام دی اف) صورت پذیرفته است. تخته­‌های نوآورانه تولید شده، کاهش حدود ۴۰ درصدی وابستگی صنایع اوراق فشرده چوبی به منابع جنگلی (کاهش قطع درختان و برداشت از جنگل‌­ها) را به همراه دارد.

شالبافان خاطرنشان کرد: از طرفی، کاهش برداشت از جنگل­‌ها منجر به احیاء و حفظ بیشتر جنگل‌­ها می‌شود که کاهش تخریب محیط زیست را نیز به همراه دارد. کاهش واردات صفحات فشرده چوبی در نتیجه توسعه بیشتر صنایع اوراق فشرده چوبی کشور (بدلیل وابستگی کمتر به منابع جنگلی) از دیگر مزایای این تحقیق محسوب می‌شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan