دیده بان علم ایران

یکشنبه، ۱۰ اردیبهشت، ۱۳۹۶ | Sunday, 30 April , 2017

شناسایی یک سیاره کوتوله جدید در منظومه شمسی

کد خبر: 3359 نسخه قابل پرینت
۲۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۲
شناسایی یک سیاره کوتوله جدید در منظومه شمسی

گروهی از ستاره‌شناسان بین‌المللی، یک سیاره کوتوله جدید شناسایی کرده‌اند که در مداری بسیار بزرگ به دور خورشید گردش می‌کند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران این سیاره کوتوله که دوردست ترین همسایه ما در منظومه شمسی است، توسط اتحادیه بین المللی فضانوردی، ۲۰۱۵ RR245 نام گذاری شده است و قطر آن نزدیک به ۷۰۰ کیلومتر است.

فاصله مدار این سیاره تا خورشید به حدود ۱۲۰ برابر فاصله زمین تا خورشید می‌رسد و برای یک بار گردش آن به دور خورشید، حدود ۷۰۰ سال زمان لازم است.

به نوشته ساینس در حال حاضر این سیاره در نزدیک ترین فاصله از خورشید قرار دارد و تا سال ۲۰۹۶ میلادی فاصله آن از خورشید به ۵ میلیارد کیلومتر می‌رسد.

این سیاره بزرگترین جرم فضایی است که در اجرای پروژه نقشه برداری از اجرام خارج منظومه شمسی (OSSOS) شناسایی شده است. این پروژه تا کنون بیش از ۵۰۰ جرم فضایی را در خارج از منظومه شمسی شناسایی کرده است.

محققان معتقدند تعداد بیشتری از این سیارات کوتوله در منظومه شمسی وجود داشته است اما اغلب آنها در هنگام جابه جایی سیارات بزرگ این منظومه به مدارهای فعلی، از بین رفته یا از منظومه خارج شده اند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan