جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

تاکید معاون آموزشی وزیر علوم بر ماموریت‌گرایی مراکز علمی

کد خبر: 3338 نسخه قابل پرینت
۲۲ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۴

نشست مشترك دكتر مجتبي شريعتي نياسر معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناروي با دكتر فتح ا… مضطرزاده ، معاون وزير و رئيس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران برگزار و طی آن افزایش جذب دانشجویان پژوهش‌محور در این سازمان و مراکز تحقیقاتی بررسی شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران در اين نشست مشترك درخصوص چگونگي افزايش جذب دانشجويان تحصيلات تكميلي پژوهش محور در مراكز تحقيقاتي و پژوهشي از جمله سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران، بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.

در اين ديدار دكتر شريعتي نياسر با اشاره به جايگاه سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران در عرصه علم و فناوري در كشور گفت: با شناختي كه طي سال‌هاي گذشته از اين مركز داشتم و علي‌رغم فراز و نشيب‌هايي كه در روند شكل‌گيري آن وجود داشته ،اين سازمان را يك نهاد برخاسته از انقلاب اسلامي مي‌دانم كه رشد بسيار خوبي نسبت به ساير موسسات مشابه در مسير علم و فناوري داشته‌است.

وي تاكيد كرد: سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران يك سرمايه گرانبها براي نظام و انقلاب اسلامي است و از كانون‌هاي مورد توجه در مجامع بين‌المللي به شمار مي‌رود.
دكتر شريعتي افزود: با توجه به نگاه ويژه‌اي كه وزارت علوم به اين سازمان دارد، انتظار مي‌رود كه در تمام حوزه‌هاي علمي و فناوري كشور نيز درصدر قرار گيرد.

معاون آموزشي وزير علوم بيان داشت: در سطح كشور رشد قابل توجهي در حوزه پژوهش و تحقيقات داشته‌ايم، اما همواره يكي از دغدغه‌ها و چالش‌هاي مهم اين وزارت‌خانه، ارتباط اندك فارغ‌التحصيلان تحصيلات تكميلي و ظرفيت اشتغال و ضرورت توجه به مأموريت‌گرايي مراكز آموزشي است.
وي با اشاره به تصويب طرح آمايش آموزش عالي در سال گذشته گفت: تقريباً ۱۱ ماه به طول انجاميد تا اين طرح با چندين ويرايش مورد تصويب قرار گيرد كه يكي از بندهاي اين طرح ثبت مأموريت‌گرايي است.

دكتر شريعتي اظهار داشت: دستگاه آموزش عالي كشور به هيچ وجه مخالفتي ندارد كه امر تحقيق با نيروي جوان و دانشجو انجام شود، ولي واقعيت اين است كه اين نيروهاي جذب شده چطور مورد استفاده قرار گيرند.

وي افزود: توجه به آمارهاي ثبت‌ اختراع، اشتغال دانشجويان پس از فارغ‌التحصيلي، نسبت دانشجويان تحصيلات تكميلي به اعضاي هيئت علمي و توجه به ماموريت‌هاي و سياست‌هاي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران از جمله شاخص‌هاي جديد جذب دانشجويان پژوهش محور است.

دكتر شريعتي با اشاره به اين كه سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران بایدالگوي شاخص نظام در عرصه پژوهش و تحقيقات باشد اظهار داشت: اين مركز يكي از افتخارات كشور و آموزش عالي است و ما تا جاي‌ ممكن كمك خواهيم كرد تا در مسير گام‌هاي تحقيقاتي اين سازمان قدم برداريم.
وي با اشاره به موضوعاتي چون ايجاد ساختارهاي جديد براي ورود به حوزه‌هاي بين‌رشته‌اي و تقويت اين زمينه بيان داشت: در همين خصوص همياري و كمك هرچه بيشتر سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران به ساير مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي بايد به صورت جدي‌تر و معنادارتري شكل گيرد.

دكتر شريعتي با اشاره به ايجاد و به‌كارگيري دوره پست دكتري در سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران بر توليد دانش فني به معناي واقعي‌ و وسيع‌تر در اين سازمان تاكيد كرد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan