دیده بان علم ایران

دوشنبه، ۳ مهر، ۱۳۹۶ | Monday, 25 September , 2017

اطلس ملی علم جمهوری اسلامی ایران منتشر شد

کد خبر: 3259 نسخه قابل پرینت
۲۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۳
اطلس ملی علم جمهوری اسلامی ایران منتشر شد

اطلس ملی علم جمهوری اسلامی ایران بر اساس داده­ های پایگاه استنادی wos-2013 منتشر شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، این اثر که توسط دکتر جعفر مهراد – استاد دانشگاه شیراز و رئیس شاخه کتابداری و اطلاع ­رسانی فرهنگستان علوم – و دکتر محمد حسن­ زاده – دانشیار دانشگاه تربیت مدرس – تدوین و توسط مرکز منطقه­ ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و انتشارات نامه پارسی توسط نمودارهای متنوع، شاخص­های مختلف مربوط به تولید علم به تصویر کشیده شده است که از جمله آنها می­ توان به مدارک علمی، سهم انواع دانشگاه­ ها (دانشگاه ­های دولتی غیرپزشکی، دانشگاه­ های علوم پزشکی، دانشگاه­ های پیام نور، دانشگاه­ های آزاد، دانشگاه­ های علمی کاربردی، مؤسسات پژوهشی)، نسبت تولید علم به دانشگاه، نسبت تولید علم به دانشجو و نسبت تولید علم به جمعیت در هر استان اشاره کرد.

رشد دانش علمی ایران در سال­ های اخیر در سطح جهانی پرشتاب و چشمگیر بوده است. با توجه به جدیدترین آمارها، پژوهشگران ایرانی تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی توانسته­ اند ۲۹ هزار و ۸۵۹ مدرک علمی در نشریات نمایه شده در پایگاه استنادی تامسون رویترز (ISI سابق) منتشر کنند.

گزارش­ های مربوط به پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و آمارهای مربوط به کتاب­ های منتشرشده در داخل کشور و همچنین مجلات فارسی که در وزارتخانه­ ها و سازمان­ های مختلف منتشر می­ شوند نیز حکایت از سیر صعودی انتشار یافته­ های علمی دانشمندان دارد. از سوی دیگر، تعداد دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشکده ­ها و اندیشگاه­ های مربوط به حوزه­ های مختلف، به صورتی متنوع، رشد شتابان را نشان می­دهند. بیش از نیمی از تولیدات علمی ایران را دانشگاه­ های دولتی غیرپزشکی و ۳۲ درصد را نیز دانشگاه­ های علوم پزشکی تولید کرده ­اند. روی هم رفته سه چهارم تولیدات علمی ایران متعلق به دانشگاه ­های دولتی است.

در گردآوری و پردازش اطلاعات این گزارش با محدود کردن جستجو به فیلد کشور به عنوان تعلق کشوری (ملی-ساکن) نویسنده (نه آدرس) و همچنین سال ۲۰۱۳ در صفحه جستجوی پیشرفته پایگاه wos تمامی رکوردهای مرتبط بازیابی شده در قالب فایل­ های جداگانه دانلود شده و سپس به صورت یک فایل یکدست جداسازی شده است. داده ­ها به لحاظ صحت مورد بررسی قرار گرفته و داده­ های غیر مرتبط بازیابی و جداسازی شده است. داده­ های پاکسازی­ شده با هدف استخراج داده­ های استان­ ها به یک پایگاه داده، که به همین منظور طراحی شده بود، وارد شده است. داده ­ها به تفکیک هر استان جداسازی و در کامپاننت­ های جداگانه درون­دهی شده است.

داده­ های هر استان با هدف جداسازی آنها بر اساس انواع دانشگاه­ ها مورد پردازش قرار گرفته است. مرحله پنجم در سطح هر شهر استان­ های سی و یک گانه کشور هم تکرار شده است. پس از مرور صحت، داده­ های به­ دست ­آمده با هدف محاسبه شاخص های مورد نظر و ترسیم نمودارها مورد استفاده قرار گرفته است. با هدف نگاشت ملی و استانی روی نقشه جغرافیایی، داده­ ها به نرم­ افزار نظام اطلاعات جغرافیایی (GIS) درون­دهی و خروجی ­ها به صورت نقشه استخراج شده است. در نهایت تلفیق نمودارها و نقشه ­ها به صورت گزارش مکتوب مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

جلد اول این گزارش، بر اساس داده­ های پایگاه استنادی wos می­ باشد و شامل ۱۹۷ نمودار و ۶۷ نقشه رنگی است که در سال ۱۳۹۵ در ۱۷۴ صفحه منتشر شده است. جلد دوم هم بر اساس داده­ های پایگاه استنادی Scopus خواهد بود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan