شنبه، ۲۸ مهر، ۱۳۹۷ | Saturday, 20 October , 2018

معین اعلام کرد: رتبه ۱۱۱ ایران در شاخص جهانی کامیابی و نیکبختی ۲۰۱۷

نسخه قابل پرینت کد خبر:32030
۱۳ آذر ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۸
معین اعلام کرد: رتبه ۱۱۱ ایران در شاخص جهانی کامیابی و نیکبختی ۲۰۱۷

رییس کنگره بین‌المللی اخلاق در علوم و فناوری گفت: بر اساس مطالعه لگاتوم که پژوهشی گسترده در سطح جهانی است، ایران دارای رتبه ۱۱۱ در  شاخص «کامیابی و نیک‌بختی» سال ۲۰۱۷  از میان صد و چهل کشور جهان است.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر مصطفی معین که عصر دوشنبه در افتتاحیه کنگره بین المللی اخلاق در علوم و فناوری در مرکز همایش های کتابخانه ملی سخن می گفت، با اشاره به نتایج رتبه بندی کشورها در شاخص رفاه لگاتوم ( رتبه‌بندی سالانه مؤسسه پژوهشی لگاتوم که دربارهٔ سطح رفاه در ۱۴۲ کشور مختلف از سال ۲۰۰۷ منتشر می شود)  افزود: با توجه به جمعیت جوان کشور ، این رتبه ، جای درنگ و تامل دارد و برای آن باید چاره‌ای اندیشید.

وی همچنین افزود: در دو دهه اخیر ۳۰۰ میلیون تلفات انسانی به دلیل فقر و بیماری و ۱۴۲ میلیون تلفات به دلیل جنگ در جهان داشته‌ایم؛ تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۳ هزار میلیون دلار صرف خرید تسلیحات و جنگ افزارها شده، در حالیکه این عدد برای فعالیت‌های صلح دوستانه به مراتب کمتر بوده است.

به گفته دکتر معین، در سال‌های اخیر پروژه‌هایی با عنوان پروژه هزاره با همکاری پژوهشگران مختلف جهانی ۱۵ موضوع و مشکل جهانی را طرح و به دنبال تبیین آن‌ها برآمده اند که یکی از آنها موضوع  اخلاق است. هدف از این پژوهش پیش‌بینی مسائل و مشکلات ۵۰ سال آینده این حوزه و بررسی مشکلات و راهکارهای حل آن‌ها و … است.

رییس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری همچنین گفت: مطالعه ای جهانی  نشان می‌دهد، خانواده همچنان به عنوان کانون اصلی بیشترین نقش را در شکل‌گیری اخلاق  در این حوزه دارد و باورهای مذهبی، ناسازگاری میان گروه‌های مذهبی و غیر مذهبی، دامن زدن به خشونت توسط رسانه‌ها و …از دیگر موارد اثرگذار در این حوزه است.

رییس کنگره بین المللی اخلاق در علوم و فناوری گفت: این پژوهش نشان می‌دهد که خانواده، مهربانی، آزادی، مسوولیت و پاسخگویی، دموکراسی، همبستگی، حفظ محیط زیست، عدالت، امنیت، ارزش اندیشه و خیال ورزی و ارزش و منزلت انسان، ارزش‌هایی است که کماکان درسالیان آینده در سطح جهانی شاخص و مهم تلقی خواهد شد و باید به آنها توجه کرد.

دکتر معین افزود: از شاخص های مهم مشترک بین جوامع مختلف، رعایت حقوق کودکان است که جایگاه ایران در نیمه‌های پایین این جدول است.

به گفته وی، آمارها نشان می‌دهد، کودکان خیابانی ۴۵ برابر بیشتر در معرض خطر ایدز هستند. همچنین خشونت در برابر زنان شاخص دیگری است که در کشورهای آسیایی و آفریقایی از جایگاه خوبی برخوردار نیست و آمار دقیقی در این حوزه در کشور وجود ندارد.

وی تاکید کرد: به نظر می‌رسد گمشده جهان امروز اخلاق است؛ اخلاق نقش پررنگی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد و پیامبر اکرم(ص) نیز که در آستانه میلاد مبارکشان هستیم، همواره بر رعایت اخلاق تاکید کرده‌اند.

رییس انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری یادآور شد: از چند سال گذشته تلاش برای راه‌اندازی انجمنی ملی و غیردولتی در حوزه اخلاق شروع شد؛ در سال ۸۲ به پیشنهاد وزارت علوم و با همکاری و مشارکت یونسکو، جایزه ابن‌سینا با تاکید بر اخلاق را‌ه‌اندازی شد و انجمن علمی اخلاق یک سال بعد و در سال ۸۳ راه‌اندازی شد. در انجمن، جلسات مختلف با انجمن‌های علمی مختلف سعی در تدوین ضوابط اخلاقی حوزه‌های مختلف کرده‌ایم و فصلنامه علمی-پژوهشی در این حوزه منتشر می‌کنیم.

وی گفت: برگزاری کنگره حاصل برنامه ریزی دو ساله ای است که به دلیل اهمیت اخلاق در شئون مختلف زندگی انسان در پی انجام آن بر آمده‌ایم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *