جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

خواسته برخی نمایندگان مجلس از وزیر علوم درباره پذیرش دانشجویان دکتری

کد خبر: 30860 نسخه قابل پرینت
۲۳ آبان ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۴
خواسته برخی نمایندگان مجلس از وزیر علوم درباره پذیرش دانشجویان دکتری
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تمام مفاد برنامه پیشنهادی من به مجلس منطبق با اسناد و قوانین بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور و برنامه ششم توسعه تنظیم و تدوین شده است و ما به عنوان دستگاه اجرایی مکلف به اجرای این قوانین هستیم.

به گزارش دیده بان علم ایران دکتر غلام در نشستی با جمعی از نمایندگان مجلس که عضو هیات علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور هستند، تصریح کرد: تحول در آموزش عالی بدون حمایت مجلس شورای اسلامی ممکن نیست و با پشتیبانی نمایندگان است که وزارت علوم می تواند در مسیر پیش رو، برنامه های دقیق و کارشناسی شده خود را اجرایی کند.

وی در این نشست که دوشنبه شب در وزارت علوم برگزار شد، ضمن ابراز همدردی با داغدیدگان حادثه زمین لرزه در منطقه مرزی ایران و عراق؛ کمک به مصدومان و تمامی بازماندگان این حادثه را وظیفه همه آحاد ملت دانست و گفت: به دانشگاههای منطقه زلزله زده توصیه شده است از تمام توان و امکانات علمی و اجرایی خود برای امداد رسانی استفاده کنند.

وی افزود: کیفیت بخشی به آموزش و پژوهش از اولویت بالایی در برنامه های وزارت علوم برخوردار است که در این راستا باید شیوه های نوین آموزش را بکار بگیریم و تجهیزات و زیرساخت های پژوهش و فناوری را تقویت کنیم.

وزیر علوم اظهار داشت: عموماً اعضای هیات علمی دانشگاههای کشور از توانایی علمی خوبی برخوردار هستند، زیرا در سالهای اخیر شاهد پیاده شدن نظام جذب اعضای هیات علمی بودیم که در فرایندهای شفاف و مشخصی سعی کرده است بهترین و توانمندترین داوطلبان تحصیل کرده را وارد دستگاه آموزش عالی کند.

وی همچنین به جایگاه والای ایران از نظر تولیدات علمی در جهان و منطقه و نیز تعداد زیاد اعضای هیات علمی شاخص که جزو برترین ها هستند؛ اشاره و تصریح کرد: باید با کمک دولت  و مجلس شورای اسلامی، در سریع ترین زمان ممکن تجهیزات پژوهشی را به‌روز کنیم، چرا که کمبود امکانات پژوهشی و روزآمد نبودن آن، در آموزش، پژوهش و همچنین توانمندسازی مطلوب دانش آموختگان تاثیرمخربی برجای می گذارد.

غلامی افزود: ساماندهی و تقویت مراکز آموزش عالی کوچک در نقاط مختلف کشور می تواند به توسعه استانی و ایجاد امید و انگیزه در استانها کمک کند.

وزیر علوم با اشاره به اینکه برخی از مراکز آموزش عالی دانشگاهی در شهرستانها حتی ردیف بودجه مستقل نیز ندارند، گفت: توجه ویژه استانداران و متولیان مرتبط می تواند به رفع مشکلات مراکز دانشگاهی شهرستانی کمک کند.

دکتر غلامی با تاکید بر لزوم جذب دانشجوی خارجی گفت: در سالهای اخیر، همکاری های علمی بین المللی دانشگاهها رشد خوبی داشته است ولی باید در بخش انجام پروژه‌های مشترک بین المللی با دانشگاهها و موسسات معتبر و جذب دانشجویان خارجی فعالیت های بیشتری انجام شود.

وی اظهار داشت: حتماً باید پارک های علم و فناوری تقویت شوند چرا که تبدیل ایده به محصول و ایجاد شرکت های دانش بنیان و کار آفرین از طریق این مراکز صورت می گیرد.

 غلامی گفت: تقویت ارتباط دانشگاهها با صنعت و مراکز اجرایی کشور امری ضروری به نظر می رسد؛ چرا که برخی از مشکلات و چالش های مهم کشور صرفاً با همکاری مشترک دانشگاهها و مراکز اجرایی حل خواهد شد.

در ادامه این نشست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاهها و نظرهای خود پرداختند که «تقویت معیشت اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاهها»، «ضرورت توسعه کیفی آموزش عالی به جای توسعه صرف کمّی»، «ساماندهی پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی بویژه دکتری و تناسب سازی آن با بازار کار»، «استفاده مطلوب از ظرفیت خیّرین آموزش عالی»، «تقویت کرامت انسانی، احترام به افکار و اندیشه ها و هویت مستقل استاد و دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی»، «لزوم جهت دهی به فعالیت های علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی به سمت حل مشکلات و معضلات اساسی کشور به جای تولید صرف مقاله و کتاب»، «جدی گرفتن فرصت های مطالعاتی در صنایع داخل کشور در کنار فرصت های مطالعاتی در خارج از کشور» و «پیداکردن راهکاری برای کمک مالی به دانشجویان دکترا» و «تقویت ارتباط دانشگاهها با صنعت و جامعه» از اهم موارد مورد تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این نشست بود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan