دوشنبه، ۲ اردیبهشت، ۱۳۹۸ | Monday, 22 April , 2019

به‌روز رسانی نقشه جی‌آی‌اس گونه‌های جانوران سمی در موسسه رازی

نسخه قابل پرینت کد خبر:29698
۰۹ آبان ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۷
به‌روز رسانی نقشه جی‌آی‌اس گونه‌های جانوران سمی در موسسه رازی

رئیس بخش جانوران سمی مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: هر ۱۰ سال یک بار با تلاش شبانه‌روزی محققان این مرکز، انواع جانوران سمی و پراکندگی آنها در کشور به روز و نقشه جی آی اس آنها تهیه می‌شود.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر ناصر محمدپور درباره فعالیت های پژوهشی بخش جانوران سمی موسسه رازی اظهار کرد: این موسسه بزرگترین مرکز پژوهشی در کشور و خاورمیانه است و بخش جانوران سمی به عنوان یکی از بخش های آن، ماموریت تحقیقات در زمینه تولید پادزهر را به عهده دارد.


دکتر محمدپور با بیان اینکه پژوهش های جانورشناسی از مهمترین طرح های پژوهشی بخش جانوران سمی است، گفت: برای تهیه پادزهر به سم عقرب و مارهای موجود در طبیعت نیاز داریم و با توجه به اینکه جمعیت جانوری به علل مختلف همچون جهش و موارد دیگر کم و زیاد می شود، یکی از طرح هایی که به طور پیوسته و مداوم در این بخش دنبال می شود، مطالعات بایوسیستماتیک

است.
وی افزود: موسسه رازی تنها مرکزی است که این مستندات را در قالب نقشه های جی آی اس در اختیار دانشگاه ها و مراکز پژوهشی قرار می دهد.


به گفته رئیس بخش جانوران سمی موسسه رازی، اکنون در این بخش، پادزهر پلی والان مار گزیدگی، عقرب زدگی، آنتی توکسین دیفتری و آنتی توکسین کزاز تولید می شود.


وی همچنین با اشاره به تولید بیش از ۷۰ واکسن و فرآورده بیولوژیک در این موسسه تاکید کرد: دستیابی به فرمول تولید همه این محصولات نتیجه تلاش تحقیقاتی محققان و فناوری های موسسه رازی است و هیچ کدام از خارج از کشور تهیه نشده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *