جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

رییس پژوهشگاه:طرح های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی باید در افزایش تولید ناخالص داخلی موثر باشند

کد خبر: 29010 نسخه قابل پرینت
۲۹ مهر ۱۳۹۶ | ۱۱:۱۰
رییس پژوهشگاه:طرح های پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی باید در افزایش تولید ناخالص داخلی موثر باشند

رییس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اعلام رشد ۲۱۰ درصدی طرح های کاربردی از کل پروژه های پژوهشگاه در سال های اخیر تاکید کرد: هدف همه تحقیقات پژوهشگاه اثرگذاری در تولید ناخالص داخلی است.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر نیراعظم خوش خلق سیما که در بازدید دکتر سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیات همراه از پژوهشگاه سخن می گفت با تقدیر از حضور دلگرم کننده و دقت نظر، علاقه و سعه صدر دکتر جلیلی که حدود ۹ ساعت را به بازدید از بخشهای مختلف تحقیقاتی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و گفت و گو با اعضای هیات علمی و محققان پژوهشگاه اختصاص داد اظهار داشت: تمام طرح های پژوهشی پژوهشگاه باید در زمان اجرا یا در آینده مشتری داشته باشند یا هزینه اجرای آنها توسط افراد یا شرکتها پرداخت شود.
وی با بیان این که حفظ محیط زیست از اصول فعالیتهای پژوهشگاه است اظهار داشت: تامین امنیت غذایی در بعد کمی و کیفی که هدف اصلی پژوهشگاه است با تاکید بر شاخص های زیست محیطی دنبال می شود.
مجری برنامه جامع کشاورزی هالوفیتی (سالیکورنیا) در ادامه در خصوص این طرح گفت:  هدف این طرح اصلاح ملکولی و اهلی سازی ذخایر ژنتیکی گیاهان هالوفیت (شورپسند) است تا بتوان در زمینهایی که از لحاظ میزان شوری و کمبود آب امکان کشاورزی در آنها وجود ندارد کشاورزی کرد.
وی خاطرنشان  کرد: از جمله مناطقی که صرفا کشت گیاهان شورپسند مثل سالیکورنیا در آنها میسر است اراضی خشک پیرامون دریاچه ارومیه است که با کشت این گیاهان ضمن کمک به معیشت کشاورزان منطقه می توان از ایجاد ریزگردها و پراکنده شدن نمک در مناطق پیرامون دریاچه پیشگیری کرد.
به گفته دکتر خوش خلق سیما گیاه سالیکورنیا در تولید علوفه مورد نیاز دام ها، تولید روغن خوراکی باکیفیت، سوخت زیستی، استفاده از کنجاله در تغذیه طیور و حتی پالایش زیستی فلزات سنگین و آلاینده های نفتی خاک کارایی دارد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan