جمعه، ۷ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Friday, 27 April , 2018

با این لباس ضربان قلبتان را هم کنترل کنید!

نسخه قابل پرینت کد خبر:2899
۱۸ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۳
با این لباس ضربان قلبتان را هم کنترل کنید!

دانشمندان ناسا با همکاری محققان یک شرکت نساجی در آمریکا، حسگری تولید کرده‌اند که به افراد امکان می‌دهد با پیراهن و حتی پتوی خود ارتباط برقرار کنند و ضمن اطلاع از رطوبت و دمای هوا، ضربان قلب خود را هم کنترل کنند!

به گزارش دیده بان علم ایران، در این سیستم از حسگرهای SansEC استفاده شده که با ارتعاشات الکترومغناطیسی در هوا کار می‌کنند و نیازی به استفاده از برق و باتری ندارند.

سوزان برنارد، رییس شرکت Textile Technologies و تیم ناسا این حسگرها را تولید کرده‌اند که قادر به تشخیص رطوبت در هوا، اندازه‌گیری درجه حرارت فضای خارجی و حتی ارسال هشدارهای بهداشتی هستند.

این حسگرها را می‌توان با تکنیک‌های مختلف بر روی پارچه‌های گوناگون الصاق کرد تا عملا آن‌ها را در مواد و لباس‌های موجود افزوده یا به طور مستقیم آن‌ها را در پوشاک بافت و با هزینه‌ای و وزن بسیار کم، حسگر با رزونانس بالا تولید کرد.

اکنون برنارد این حسگرها را در محصولات نساجی از پوشاک گرفته تا ورقه به کار برده و البته پتویی را هم با این ویژگی‌ها تولید کرده است.

برنارد می گوید ما توانسته‌ایم رطوبت، دما و حرکت را با این حسگر تشخیص دهیم و همچنین اخیرا دریافته‌ایم که چگونه این حسگر را برای خوانش ضربان قلب در پوشاک به کار بگیریم. اگرچه به تحقیقات بیشتر در این زمینه نیاز است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *