دیده بان علم ایران

دوشنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۶ | Monday, 23 October , 2017

ثبت تصویر خلق شده با نقاط کوانتومی در گینس!

کد خبر: 2879 نسخه قابل پرینت
۱۶ تیر ۱۳۹۵ | ۰۸:۵۴
ثبت تصویر خلق شده با نقاط کوانتومی در گینس!

شرکت اسکرونا (Scrona) با همکاری محققان دانشگاه ETH زوریخ موفق به چاپ کوچکترین تصویر رنگی تولید شده با چاپگر جوهرافشان شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، این تصویر با استفاده از فناوری نقاط کوانتومی ایجاد شده و به دلیل منحصر به فرد بودن در کتاب ثبت رکوردهای گینس درج شده‌است.

کوچکترین تصویر رنگی چاپ شده با چاپگر جوهرافشان در کتاب ثبت رکوردهای گینس درج شد. این تصویر با استفاده از چاپگر سه بعدی NanoDrip گرفته شده‌است. این تصویر رنگی تنها ۰٫۰۰۹۲ میلی‌متر مربع مساحت دارد که از سطح مقطع موی انسان نیز کوچکتر است.

این تصویر که در نوع خود یک رکورد جهانی محسوب می‌شود، چند ماهی را در بستر دریا نشان می‌دهد.

این تصویر با استفاده از یک فناوری منحصر به فرد ایجاد شده‌است. این فناوری نوعی چاپگر به نام ۳D NanoDrip است که توسط محققان دانشگاه ETH زوریخ ابداع شده و سپس تجاری‌سازی آن به شرکت اسکرونا سپرده شده‌است.
این تصویر در مقام قیاس برابر یک پیکسل نمایشگر رتینا (retina display) است. برای مشاهده این تصویر باید از یک میکروسکوپ ویژه استفاده کرد، دیدن این تصویر با چشم غیرمسلح امکان‌پذیر نیست.

هر چند ابعاد این تصویر بسیار کوچک است اما کاملاً زنده و جذاب به نظر میرسد. دلیل کیفیت خوب این تصاویر، استفاده از نقاط کوانتومی است. محققان از نقاط کوانتومی آبی، سبز و قرمز برای خلق این تصویر استفاده کرده‌اند.
از آنجایی که در این تصویر عمق رنگ ۲۴ بیتی استفاده شده، ماهی‌ها به شکل کاملاً زنده‌ای ترسیم شده‌اند. قدرت تفکیک این تصویر ۲۵ هزار DPI است، به این معنا که فاصله میان پیکسل‌ها ۵۰۰ نانومتر است. دقت قرار گرفتن نقاط کوانتومی در این تصویر در حد انگسترومی است.
با توجه به پیشرفت‌های صنعت نیمه‌هادی، تاکنون چیدمان پیکسل‌ها با این دقت توسط هیچ گروهی انجام نشده بود. بنابراین، این تصویر نه تنها از نظر هنری، بلکه از نقطه نظر فناوری یک کار بسیار منحصر به فرد محسوب می‌شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan