چهارشنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۸ | Wednesday, 23 October , 2019

دستگاه تصفیه پساب‌ها با قابلیت‌های جدید در کشور ساخته شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:28308
۱۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۱۹
دستگاه تصفیه پساب‌ها با قابلیت‌های جدید در کشور ساخته شد

سیستم هاضم تلفیقی دومرحله ای و فازدمایی برای تصفیه پساب‌ها و کاهش مواد جامد زائد توسط دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد ساخته شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران در حال حاضر با افزایش جمعیت نیاز بشر به مصرف انرژی هر روز افزایش پیدا می کند و در این میان دو مشکل اساسی یعنی آلودگی محیط زیست و پایان پذیری منابع انرژی که عمدتاً سوخت های فسیلی است خود را پررنگ تر نشان می‌دهند.

بیشتر کشورها ضایعات شهری را از طریق بازیافت، سوزاندن و یا دفن کردن از بین می‌برند ولی در این روش‌ها از پتانسیل بخش آلی ضایعات برای تولید بهینه انرژی و بازیابی مواد مغذی استفاده نمی‌‌شود.

از سوی دیگر حفظ محیط‌ زیست و استفاده مجدد از پساب های صنعتی، شهری و انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در سال‌های اخیر آلودگی های آب ها در اثر فاضلاب های صنعتی، شهری و غیره و همچنین استانداردهای تخلیه پساب های صنعتی و شهری به محیط زیست که توسط سازمان های ملی و بین‌المللی تعیین شده، به شدت در حال افزایش است.

سعید قنبری ،مخترع هاضم تلفیقی دومرحله ای و فازدمایی ، گفت : جهت حل تمام مشکلات مربوط به حفظ محیط زیست از جمله دفع، تصفیه و استفاده مجدد پساب ها و پردازش ضایعات جامد در مراکز شهری و صنایع مختلف، لزوم بومی سازی و بهینه سازی هاضم های بی هوازی معمولی، هاضم بی هوازی دو‌مرحله ای و فاز دمایی ساخته شد. این امر با استفاده از دو مخزن فولادی دوجداره، دو مخزن به عنوان مخزن تخمیر و دو مخزن دیگر به عنوان مخزن حمام گرم امکان پذیر خواهد بود.

وی گفت: به دلیل پیچیدگی ساخت، دستگاه دارای قابلیت کنترل دقیق فاکتورهای عملیاتی فرآیند هضم بی‌هوازی از جمله هوابندی کامل، دما، همزن مکانیکی، سرعت همزنی، مدت زمان همزنی، تنظیم ‌pH، سیستم اندازه‌گیری بیوگاز، شاخص‌های اندازه‌گیری ارتفاع مواد، سیستم پشتیبان دما و قابلیت پرتابل بودن است.

وی درباره دیگر مزایای این سیستم اظهار کرد : از این دستگاه در حجم زیاد استفاده شده و اختلاط به خوبی انجام می‌گیرد، هزینه ی بهره‌برداری به دلیل حذف مکانیزم‌های پرهزینه، کم است و دارای راندمان تصفیه بالاتر پساب ها  نسبت به هاضم های معمولی بوده و قابلیت تبدیل در مقیاس صنعتی و تجاری را نیز داراست.

به گفته این محقق، سیستم خودکار اندازه گیری دما و گاز مجهز به سیستم پشتیبانی دما در صورت از بین رفتن ابزار گرمایی، سیستم اندازه‌گیری بیوگاز و مشعل جهت سوزاندن بیوگاز اضافی، سیستم همزنی با قابلیت برنامه ریزی روزانه، هفتگی و ماهانه، دریچه‌های مجزا جهت تنظیم pH، حذف مکانیزم‌های پرهزینه از جمله پمپ،کاهش حجم راکتور نسبت به هاضم‌های معمولی،تسریع درکنترل،فرایند و بهبود طراحی، قابلیت مدل‌سازی و تجاری‌سازی و پرتابل بودن سیستم و کنترل pH در هر مرحله را از ویژگی های این اختراع به شمار می آید.

وی از جمله کاربردهای این اختراع را در حوزه های کشاورزی، دامداری، صنعتی به منظور تصفیه پساب و فاضلاب های صنعتی، کشاورزی و همچنین پردازش پسماندهای شهری و کشاورزی اعم از زباله جامد شهری و ضایعات محصولات کشاوزی و دامداری ها همراه با افزایش تولید گاز قابل اشتعال دانست.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *