دیده بان علم ایران

دوشنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۶ | Monday, 23 October , 2017

شناسایی بیش از ۱۰ هزار کاربرد برای لیزر تا کنون

کد خبر: 28176 نسخه قابل پرینت
۱۵ مهر ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۱
شناسایی بیش از ۱۰ هزار کاربرد برای لیزر تا کنون

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر و فوتونیک گفت: تا کنون بالغ بر ۱۰ هزار کاربرد برای لیزر شناسایی شده است و به طور حتم در آینده نه چندان دور بدون لیزر نمی‌توان صنعتی را اداره کرد و توسعه فناوری‌ها بدون لیزر ممکن نخواهد بود.

به گزارش دیده بان علم ایران محمد صادق ذبیحی با بیان این که لیزر با زندگی مردم عجین است اظهار کرد: لیزر می‌تواند برای درمان و تشخیص و نیز در صنعت و پژوهشی به کار برده شود و بالغ بر ۱۰ هزار کاربرد برای لیزر شناسایی شده است و به طور حتم نمی‌توان لیزر را از زندگی مردم حذف کرد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر و فوتونیک با اشاره به کاربردی کردن فناوری‌های  نوین در این صنعت توسط شرکت‌های دانش بنیان گفت: ستاد توسعه فناوری‌های لیزر و فوتونیک معاونت علمی در راستای  افتتاح نخستین مرکز نوآوری لیزر  در نظر دارد به کاربردی کردن فناوری‌های نوین در حوزه لیزر بپردازد، در همین راستا ۸ شرکت دانش بنیان را به‌عنوان شتاب‌دهندگان اولیه تحت حمایت قرار داده است که در مراحل بعدی شرکت‌های دانش بنیان مرتبط را در آینده جذب خواهیم کرد.

وی افزود:  قرار است از مرحله آغاز یک ایده، کار را در مرکز نوآوری لیزر ایران آغاز کنیم و  بعد از مرحله ایده،  به پرورش و درنهایت تولید محصول و رسیدن به مرحله تجاری‌سازی دست‌یابیم  تا شرکت دانش بنیان مستقر در این مرکز نوآوری بتواند بازاریابی کند و به تولید انبوه برسد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر و فوتونیک اظهار کرد:  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با  حمایت از ایده پروری در زمینه‌های پژوهشی، بستر لازم به‌منظور تبدیل ایده به محصول و درنهایت رسیدن به مرحله تجاری‌سازی را فراهم می‌کند. سایه این حمایت به شکل‌های مادی و معنوی در مرحله تولید انبوه نیز  دیده می‌شود.

ذبیحی ادامه داد:  ستاد توسعه فناوری‌های لیزر و فوتونیک شرکت‌های دانش بنیان را ازلحاظ فراهم کردن محیط پژوهشی و وام‌های کم‌بهره نیز حمایت می‌کند تا این شرکت‌ها بتوانتد کار را به‌درستی آغاز کنند.

وی با بیان اینکه  لیزر نور دارای ویژگی‌های خاص است بیان کرد: این ویژگی‌های خاص نوری متعلق به لیزر که از برانگیختگی اتم‌ها به وجود می‌آید، با طول‌موج خاص آن‌طور که هدف ماست،  متمرکز است و این انرژی متمرکز می‌تواند کاربردهایی که لازم داریم را در اختیار ما قرار دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های لیزر گفت: باید با استفاده از توانمندی‌های داخلی نیاز به واردات را در کشور به صفر برسانیم. در حال حاضر متخصصین و پزشکان ما از قابلیت کافی برای استفاده از لیزر برخوردار نیستند لذا ما باید موارد کاربرد لیزر را ترویج کنیم.

وی افزود: ما ایده سازی در مورد لیزر را در سطح دانش‌آموزی دنبال می کنیم و امیدواریم با توسعه دانش لیزر بتوانیم کارکرد و عملکرد لیزر را در جامعه گسترش دهیم، در حقیقت لیزر در پزشکی کارکرد بسیار بالایی دارد، بعضاً با لیزر دیگر نیازی به آزمایشگاه رفتن نیست، در بحث غربالگری و پیشگیری نیز می‌تواند مؤثر باشد که در حال حاضر در کشور ما شناخته‌شده نیست.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan