دیده بان علم ایران

یکشنبه، ۳۰ مهر، ۱۳۹۶ | Sunday, 22 October , 2017

ساخت دستگاه ژانراتور تولید هیدروژن توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

کد خبر: 28049 نسخه قابل پرینت
۱۱ مهر ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۳
ساخت دستگاه ژانراتور تولید هیدروژن توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان

«طراحی و ساخت دستگاه ژانراتور تولید هیدروژن بر پایه الکترولایزر غشایی آب» عنوان پروژه‌ای است که توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شده است تا شاهد کاربردهای گسترده آن در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور باشیم.

به گزارش دیده‌بان علم ایران گاز هیدروژن کاربردهای مختلفی همچون در آزمایشگاه های پیل سوختی، آزمایشگاه های ساخت کاتالیست و سیستم های کروماتوگرافی گازی دارد. امروزه در اکثر مراکز مصرف این گاز در سیلندرهای فشار بالا ذخیره و به مصرف می رسد. اما این روش با توجه به ایمنی حساس مربوط به این گاز خطرناک است و امکان بروز حادثه در محل مصرف را افزایش می دهد. این امر لزوم حذف سیلندرهای پرخطر هیدروژن و جایگزینی آن را با ژنراتورهای هیدروژن نشان می دهد. بنابراین پروژه “طراحی و ساخت دستگاه ژانراتور تولید هیدروژن بر پایه الکترولایزر غشایی آب” توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد.


در این طرح ژنراتور تولید هیدروژن با استفاده از سیستم الکترولایزر آب و غشاء مبادله کننده آنیون و با بکارگیری کاتالیست های ارزان قیمت و فاقد فلزات گران بها طراحی و ساخته شد. این دستگاه در تمام مراکز تحقیقاتی، صنایع پالایش نفت و پتروشیمی، تولید آمونیاک، استخراج فلزاتی همچون مس و روی، آزمایشگاه های کروماتوگرافی و پیل سوختی کاربرد گسترده ای دارد. علاوه بر این با جایگزینی ژنراتور تولید هیدروژن بجای کپسول های پرفشار گاز هیدورژنی در آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی ضریب امنیت آنها افزایش می یابد و منجر به حذف کپسول هیدروژن و خطرات ناشی از آن می شود. در واقع با بکارگیری این سیستم هیدروژن زمانی تولید می شود که نیاز باشد و گاز هیدروژن فشرده در آزمایشگاه وجود ندارد. در این دستگاه هیدروژن پس از تولید با ورود به خشک کن خشک شده و با فلوی خروجی آن تنظیم می شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan