دوشنبه، ۲۹ مرداد، ۱۳۹۷ | Monday, 20 August , 2018

سه فیزیکدان با امواج گرانشی، برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۷ شدند

نسخه قابل پرینت کد خبر:28011
۱۱ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۴
سه فیزیکدان با امواج گرانشی، برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۷ شدند

سه دانشمند مشترکا به عنوان برنده صد و یازدهمین جایزه نوبل فیزیک معرفی شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، نصف جایزه نوبل امسال به  Rainer Weiss و نیمی دیگر مشترکا به Barry C. Barish و Kip S. Thorne رسید.

این سه فیزیکدان برجسته به دلیل رهیافتهایشان در زمینه آشکارساز LIGO و مشاهده امواج گرانشی برنده نوبل فیزیک ۲۰۱۷ شدند.

.اعطای جایزه نوبل فیزیک از سال ۱۹۰۱ آغاز شده که البته در سالهای ۱۹۱۶، ۱۹۳۱، ۱۹۳۴, ۱۹۴۰, ۱۹۴۱ و ۱۹۴۲ به دلیل نبود فیزیکدان شایسته دریافت جایزه یا بروز جنگ های جهانی نوبل فیزیک اعطا نشده است.

تا سال ۲۰۱۶ تنها ۴۷ فیزیکدان به تنهایی برنده این جایزه شده اند و ۳۲ جایزه بین دو فیزیکدان و ۳۱ جایزه بین سه فیزیکدان تقسیم شده است.

 جایزه نوبل فیزیک در فاصله سال های ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۶، دویست و چهار برنده داشته که با توجه به این که جان باردین، دو بار – در سال های ۱۹۵۶ و ۱۹۷۲ – موفق به کسب جایزه نوبل فیزیک شده است در مجموع ۲۰۳ فیزیکدان افتخار کسب این جایزه را پیدا کرده اند.

جالب این که در بین ده ها برنده نوبل فیزیک تنها دو فیزیکدان زن – ماری کوری برنده نوبل فیزیک ۱۹۰۳ و ماریا ژئوپرت مایر، برنده نوبل فیزیک ۱۹۶۳ – حضور دارند.

جوان ترین برنده جایزه نوبل فیزیک هم لورنس برگ است که در سن ۲۵ سالگی، نوبل فیزیک ۱۹۱۵ را به همراه پدرش دریافت کرده است.

در حالی که متوسط سن برندگان جایزه نوبل ۵۵ سال است، مسن ترین برنده جایزه نوبل فیزیک، ریموند دیویس، یکی از سه برنده جایزه نوبل ۲۰۰۲ است که هنگام دریافت جایزه ۸۸ سال داشته است.

به گزارش دیده بان علم، اعلام برندگان جوایز نوبل ۲۰۱۷ از دیروز دوشنبه با اعلام اعطای جایزه نوبل پزشکی به سه دانشمند آمریکایی کاشف مکانیسم ملکولی کنترل ریتم شبانه روزی (ساعت بیولوژیک بدن) آغاز شده است.

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *