سه شنبه، ۲۶ تیر، ۱۳۹۷ | Tuesday, 17 July , 2018

وزیر نفت: سقف حمایت از رساله‌های دکتری به ۱۲ میلیارد تومان افزایش می‌یابد

نسخه قابل پرینت کد خبر:27363
۲۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۹
وزیر نفت: سقف حمایت از رساله‌های دکتری به ۱۲ میلیارد تومان افزایش می‌یابد

وزیر نفت گفت:  سه هزار پایان‌نامه دانشجویی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را طی چهار سال گذشته با ۱۰ میلیارد تومان مورد حمایت قرار دادیم و  این تسهیلات در مقطع دکترا‌ مجموعا به  ۱۲ میلیارد تومان و در مقطع کارشناسی ارشد‌ به ۸ میلیارد تومان افزایش می‌یابد

 به گزارش دیده‌بان علم ایران، مهندس بیژن نامدار زنگنه در نشست تخصصی در اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور افزود: مطالعات بهبود و افزایش بازیافت ۲۰ میدان نفتی را در قالب قراردادهای پژوهشی ۱۰ ساله به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور واگذار کردیم و متوسط پیشرفت فیزیکی این قراردادها تاکنون ۱۵ درصد بوده است.

مهندس زنگنه  در این نشست که با موضوع “همکاری‌‌های حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با نظام علم و فناوری کشور” برگزار شد،‌ مهم‌ترین مسئله در بخش بالادستی نفت را افزایش بازیافت نفت از مخازن دانست و گفت: حدود ۸۰۰ میلیارد بشکه نفت داریم، ولی ضریب بازیافت ما از این تعداد ۲۷ درصد است.

وی با اشاره به اینکه یک درصد افزایش ضریب بازیافت نفت حدود ۸ میلیارد بشکه است عنوان کرد: این به معنای ایجاد ۴۰۰ میلیارد دلار ثروت برای کشور است و بنابراین ضروری است که دانشگاه و صنعت در این زمینه با همکاری یکدیگر کار کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه برای نخستین بار است که تحقیق مخازن را به دانشگاه‌ها واگذار کرده‌ایم، افزود: این امر نیاز به یک سازماندهی جدید دارد و باید اجزای مختلف دانشگاه به صورت تیمی به کار گرفته شوند تا تحولی برای پژوهش کشور ایجاد شود.

مهندس زنگنه در خصوص بخش پایین دستی نفت اظهار داشت: ۱۲ قرارداد با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور با هزینه‌ای بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان منعقد شده است.

وی مقوله بالادستی و پایین دستی در حوزه نفت را مهم ارزیابی کرد و افزود: معتقدم این دو مقوله به یک تحول ساختاری منجر می‌شود و پیوند بین دانشگاه و صنعت را به طور کامل نهادینه می‌کند و دانشگاه‌های ما باید روزانه‌ با مراکز نفتی‌ متصل باشند تا بتوانند‌ با یکدیگر همکاری‌های مناسبی داشته باشند‌.

وزیر نفت بحث بهینه‌سازی مصرف انرژی را مهم دانست و گفت: کشور ما جزو کشورهایی است که بالاترین میزان اتلاف مصرف انرژی اولیه و ثانویه را دارد و استفاده از پتانسیل‌های حوزه علوم انسانی و پژوهشگران علوم اجتماعی در این زمینه بسیار راهگشاست.

در ادامه این نشست تخصصی، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران با اشاره به پیشینه همکاری ها و تعاملات دانشگاه‌ها با وزارت نفت اظهار داشت: امروزه به اتکای سرمایه ها و منابع انسانی بوجود آمده در دانشگاه هاست که با اطمینان خاطر پروژه های نفتی به دانشگاه‌ها واگذار می شود. امروز دیگر کمبود نیروی انسانی به عنوان مهندس یا پژوهشگر در صنایع بالادستی نداریم.

وی با بیان اینکه مدل همکاری، از ارتباط مستقیم فرد و دانشجو با وزارت نفت خارج شده و به عنوان یک نهاد در دانشگاه با وزارت نفت ارتقا یافته است افزود: مدل همکاری بین دانشگاه تهران و وزارت نفت به صورت هیئت امنای مشترک است و این مدل می‌تواند به کل دانشگاه‌های کشور تسری یابد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *