پنج شنبه، ۲ آذر، ۱۳۹۶ | Thursday, 23 November , 2017

بررسی ظرفیت پژوهشگاه‌ها در پیوست‌نگاری فرهنگی

کد خبر: 27 نسخه قابل پرینت
۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۰:۴۰
بررسی ظرفیت پژوهشگاه‌ها در پیوست‌نگاری فرهنگی

peyvast-negariنشست اختصاصی کمیسیون فرهنگی و پیوست‌نگاری فرهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور جمعی از مسؤولان پژوهشگاه‌های علوم انسانی برگزار شد.

دکتر حسن بنیانیان، رییس کمیسیون پیوست فرهنگی در این جلسه که به بحث و بررسی درباره «ظرفیت پژوهشگاه‌های علوم انسانی و تخصصی دستگاه‌های اجرایی به منظور پیوست‌نگاری فرهنگی» اختصاص داشت، گفت: با توجه به الزام قانونی مبنی بر لزوم پیوست‌نگاری فرهنگی برای طرح‌های بزرگ در کشور توسط دولت، باید با همکاری پژوهشگاه‌های علوم انسانی بویژه پژوهشگاه‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مستقل و حوزه‌های علمیه این امر مهم انجام شود.

وی افزود: ما بر اساس تعریف حداکثری از فرهنگ به معنای نظامی از باورها، مفروضات، ارزش‌ها و نمادها که ادراکات و مناسبات جامعه را شکل می‌دهد، پیوست نگاری را عملیاتی می‌کنیم.

دکتر بنیانیان ادامه داد: پیوست‌نگاری فرهنگی به تنهایی تحولی ایجاد نمی‌کند؛ اما آغاز حرکت به سمت تحول اساسی در برپایی تمدن نوین اسلامی است.

رییس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی گفت: تغییرات فرهنگی اعم از تغییرات آگاهانه و ناآگاهانه هدف پیوست نگاری است که باید به تغییر رفتار در چارچوب دستیابی به فرهنگ مطلوب بینجامد.

وی افزود: برای تاثیرگذاری بر رفتار فرد ابتدا باید بر روند کسب آگاهی وی تاثیرگذار باشیم که این آگاهی به تدریج در چهار لایه باورهای بنیادین، ارزش‌ها، رفتارها و هنجارها و نمادها تأثیرگذار خواهد بود.

پس از سخنان دکتر بنیانیان، اعضای کمیسیون به بیان نظرات خود درمورد اهمیت و لزوم پیوست‌نگاری فرهنگی و ابعاد مختلف آن پرداختند و پیشنهادهای خود را به منظور اجرای بهینه این موضوع ارائه دادند.

ایسنا

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan