شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

کشف و ثبت جهانی گونه جدید سیاه ماهی با نام «رازی» توسط محققان دانشگاه تهران

کد خبر: 26706 نسخه قابل پرینت
۲۰ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۹
کشف و ثبت جهانی گونه جدید سیاه ماهی با نام «رازی» توسط محققان دانشگاه تهران
محققان دانشگاه تهران در قالب پروژه تحقیقاتی مشترک با محققانی از سوئد و اسپانیا، گونه جدید سیاه ماهی با نام «رازی» را از حوضه آبریز خزر کشف، توصیف، نامگذاری و ثبت جهانی کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر سهیل ایگدری، دانشیار گروه شیلات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و سرپرست پروژه تحقیقاتی ماهیان آب‌های داخلی ایران گفت: کشف، نامگذاری و ثبت جهانی سیاه ماهی با نام رازی در پروژه‌ای مشترک با دانشگاه لوند سوئد و موزه ملی علوم طبیعی مادرید اسپانیا انجام و دومین گونه ماهی جدید در قالب این پروژه از حوضه جنوبی دریای خزر توصیف و ثبت جهانی شده است.

وی با اشاره به اینکه محققان چند کشور این پروژه را پیش برده‌اند، افزود: این تحقیق که خوشبختانه نتایج خوبی تا این مرحله داشته و چندین گونه را کشف و ثبت کرده است، حاصل کار مشترک آرش جولاده رودبار، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران، حمیدرضا غنوی از دانشگاه لوند سوئد و ایگناسیو دوآدریو از موزه ملی علوم طبیعی مادرید، اسپانیا به سرپرستی اینجانب بوده است.

دکتر ایگدری در توصیف نامگذاری این گونه جدید اظهار داشت: این محققان در راستای پاسداشت یک عمر تلاش زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی‌دان ایرانی کاشف الکل، ماهی جدید را سیاه ماهی رازی (Capoeta razii) نامگذاری کردند.

دانشیار گروه شیلات دانشگاه تهران در این مورد خاطرنشان کرد: با وجود این‌که جنس سیاه ماهی (Capoeta) در حوضه جنوبی دریای خزر بارها توسط محققان داخلی و بین‌المللی مورد مطالعه قرار گرفته بود، کشف گونه جدیدی از این آرایه جانوری به دلیل نیاز به بررسی همه جانبه با دشواری همراه بود و این اولین بار است که گونه جدیدی از این جنس در حوضه جنوبی دریای خزر توصیف می‌شود.

این اکتشاف در قالب مقاله‌ای در مجلهZookeys منتشر شده است. در ضمن اولین گونه این پروژه تحقیقاتی با عنوان سیاه ماهی البرز (Capoeta alborzensis) از حوضه دریاچه نمک ایران توصیف و ثبت جهانی شده بود.

لازم به ذکر است که گونه‌های بسیاری از ماهیان آب‌های داخلی ایران از جمله سس ماهی کارون (Barbus karunensis)، رفتگر ماهی سانیا (Cobitis saniae)، سگ ماهی جویباری پروینی (Oxynoemacheilus parvinae)، سگ ماهی جویباری هیرکان (Paracobitis hircanica)، خیاطه ماهی دامغانی (Alburnoides damghani)، ماهی کور غار لرستانی (Garra lorestanensis)، ماهی کور غار تشان (Garra tashanensis) و . . . توسط آزمایشگاه تحقیقاتی دکتر سهیل ایگدری کشف و ثبت جهانی شده است و در حال حاضر نمونه‌های تایپ این گونه های توصیف شده در موزه ماهی شناسی گروه شیلات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نگهداری می‌شوند.

به گفته دکتر ایگدری امکان بازدید محققان از سراسر جهان از این مجموعه تحقیقاتی فراهم است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan