جمعه، ۱ تیر، ۱۳۹۷ | Friday, 22 June , 2018

اندازه‌گیری دقیق انسولین خون بدون آماده‌سازی نمونه با بیوحسگر محققان دانشگاهی

نسخه قابل پرینت کد خبر:26611
۱۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۱
اندازه‌گیری دقیق انسولین خون بدون آماده‌سازی نمونه با بیوحسگر محققان دانشگاهی

محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با استفاده از نانوذرات طلا موفق به ساخت نمونه‌ آزمایشگاهی زیست حسگری شدند که می‌تواند میزان انسولین خون را بدون نیاز به آماده‌سازی نمونه با حساسیت و دقت بالایی تعیین کند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌هاست که اگر به آن توجه کافی نشود، خطرات جبران ناپذیری برای فرد بیمار در بر دارد. طبق آمارهای جهانی، در هر ۱۰ ثانیه دو نفر در به دیابت دنیا مبتلا می‌شود و در هر ۸ ثانیه یک نفر جان خود را از دست می‌دهد. نکته امیدوارکننده در خصوص این بیماری این است که با کنترل میزان انسولین، می‌توان به راحتی آن را کنترل کرد.

پروفسور علی اصغر انصافی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و از مجریان طرح، هدف این تحقیق را ساخت یک حسگر زیستی (بیوحسگر) حساس و انتخابی جهت اندازه‌گیری انسولین معرفی کرد و گفت: «انتخابگری بالای این زیست حسگر بدون نیاز به عملیات خاص روی نمونه‌ی مورد نظر و آماده سازی، از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.»
انسولین یکی از مهم‌ترین هورمون‌هایی است که در بدن ترشح می‌شود که افزون بر کنترل قند خون، نقشی اساسی بر بسیاری از فعالیت‌های سوخت و ساز بدن نیز دارد. لذا اندازه‌گیری و کنترل مقدار انسولین در افراد سالم و بیمار، نقش پررنگی در کنترل بیماری دیابت ایفا می‌نماید.
انصافی در خصوص توانایی‌های حسگر طراحی شده عنوان کرد: «این زیست حسگر قادر است مقدار انسولین را در محدوده‌ی ۱ تا ۱۰۰۰ نانومول بر لیتر با دقت بالایی اندازه‌گیری کند. حساسیت و انتخابگری بالا از دیگر مزیت‌های این حسگر است. لذا کاربرد آن در در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی بسیار مفید فایده خواهد بود.»
به گفته‌ی انصافی، در ساخت این زیست حسگر، ابتدا پلیمر پلی ارتوفنیلن دی امین، به طریق الکتروشیمیایی در سطح نانوذرات طلا، که روی بستر مغز مداد نشانده شده بود، قرار داده شده است. سپس تک رشته DNA خاص حساس به انسولین، از طریق پیوند سولفیدی بر روی بستر فوق متصل گردیده است.
مطالعات نشان داده که در حضور یون منیزیم، انسولین پس از برهمکنش با زنجیره DNA یک قفس چهار وجهی ایجاد می‌نماید. این تغییر ساختمان به عنوان ابزار تشخیص انسولین در مقادیر کم به روش امپدانس الکتروشیمیایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
انصافی در پایان دلیل استفاده از نانوذرات طلا و اهمیت حضور آن‌ها در ساخت حسگر را اینگونه توضیح داد: «طراحی و ساخت زیست‌حسگرها بر پایه‌ی DNA نیازمند روشی است که بتوان اولاً DNA را به صورت پایدار در بستر حسگرحفظ نمود و ثانیاً تعداد زنجیره‌های DNA قرار گرفته روی بستر را کنترل کرد. این دو مسئله مهم را می‌توان با استفاده از نانوذرات طلای اصلاح شده با دیگر مواد کنترل نمود و بدون حضور نانودرات اصلاح شده امکان کنترل و پایداری حسگر مهیا نخواهد شد.»
این تحقیقات حاصل تلاش‌های پروفسور علی اصغر انصافی و پروفسور بهزاد رضایی اعضای هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و الهه خدامی، دانشجوی دکترای شیمی تجزیه دانشگاه اصفهان است.
انتهای پیام
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *