سه شنبه، ۲۶ تیر، ۱۳۹۷ | Tuesday, 17 July , 2018

محققان ایرانی از پر مرغ جاذب آلاینده‌های نفتی و سمی ساختند

نسخه قابل پرینت کد خبر:26318
۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۹:۳۱
محققان ایرانی از پر مرغ جاذب آلاینده‌های نفتی و سمی ساختند

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بازیافت الیاف پر مرغ محصولی برای رفع لکه‌های نفتی از دریا و جاذب‌های روغن و آلاینده‌های سمی ارائه کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران مجری طرح «بازیافت الیاف پر مرغ جهت تهیه اسفنج کراتین متخلخل جاذب» گفت: بازیافت، استفاده مجدد از مواد کهنه و تبدیل آن به مواد جدید از جمله اهداف ما در این پروژه بود.

سارا صادقی اظهار کرد: کاهش مصرف مواد اولیه، انرژی و بازیافت مواد به ظاهر دورریختنی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها و در کاهش آلودگی محیط زیست موثر است.

مجری طرح با بیان اینکه کشتارگاه‌ها با ظرفیت ۵۰ هزار پرنده به‌سادگی می‌توانند روزانه ۳-۲ تن پر خشک تولید کنند، خاطرنشان کرد: سوزاندن پر از نظر اقتصادی و دفع بی‌رویه و کنترل ‌نشده پرها از نظر زیست‌محیطی قابل‌قبول نیست.

به گفته وی پر مرغ شامل ۹۱ درصد پروتئین (کراتین)، ۱٫۳ درصد چربی و ۷٫۹ درصد آب است؛ کراتین که عمدتا در پشم، مو، ناخن، شاخ حیوانات و پر طیور یافت می‌شود، سرشار از سیستئین با خواص مکانیکی عالی، پایداری حرارتی بالا و مقاوم در برابر تخریب فیزیکی- شیمیایی محیط است.

وی تاکید کرد: با توجه به مقادیر قابل توجه کراتین در الیاف پر مرغ، فراوانی و در دسترس بودن آن این دسته از ضایعات گزینه مناسبی برای تولید فیلم اسفنجی متخلخل جاذب به شمار می‌آیند.
صادقی با بیان اینکه کراتین پر در آب نامحلول بوده و مقادیر زیادی باقی‌مانده‌های آبگریز دارد، گفت: کراتین تمایل بالایی به جذب روغن دارد، به همین دلیل برای اولین بار به عنوان جاذب روغن استفاده شد.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: هدف اصلی این تحقیق، استخراج کراتین پر به‌روش آبکافت آنزیمی با استفاده از نوعی آنزیم پروتئاز قلیایی و تهیه فیلم اسفنجی متخلخل جاذب از کراتین بازیافتی به‌روش انجماد خشک به عنوان جاذب روغن بوده است.

این محقق ادامه داد: همچنین برای بهبود ساختار فیلم اسفنجی کراتینی تهیه شده از مقادیر مختلف پلی وینیل الکل استفاده کردیم و ویژگی‌های فیلم‌های مخلوط نهایی ارزیابی شد. نتیجه آزمایش ها نشان داد فیلم اسفنجی کراتین پلی وینیل الکل تحت شرایط بهینه ۵۰g/g مقدار روغن جذب می کند.

وی ادامه داد: تازگی طرح، تولید فیلم اسفنجی از کراتین بازیافتی از پر به روش ساده و دوستدار محیط زیست با استفاده از آنزیم جهت بازیافت کراتین و انجماد خشک سازی همچنین استفاده از فیلم اسفنجی تولیدی به عنوان جاذب روغن است.

صادقی عنوان کرد: فرایند ارائه شده برای استخراج کراتین و تهیه فیلم اسفنجی جاذب می‌تواند در تمام مرغداری‌ها و کشتارگاه هایی که با الیاف پر در ارتباط هستند اجرا شود.

وی ادامه داد: به این شکل ضایعات پروتئینی را با روشی ساده تبدیل به کراتین کرده و از کراتین بازیافتی فیلم اسفنجی جاذب تولید کردیم.

صادقی با اشاره به ویژگی های این طرح گفت: بازیافت الیاف پر ضایعاتی برای تهیه مواد با ارزش افزوده بالا، استخراج کراتین بدون از دست دادن خواص منحصر به فرد اولیه، استفاده از یک روش اقتصادی دوستدار محیط زیست (آبکافت آنزیمی) جهت بازیافت کراتین، کاهش آلودگی محیط زیست و مصرف انرژی از ویژگی های این پروژه به شمار می روند.

وی افزود: همچنین امکان طراحی سیستم بازیافت در مقیاس مناسب صنعتی با توجه به حجم ضایعات ایجاد شده، تهیه اسفنج جاذب از کراتین بازیافتی و حذف آلاینده های روغنی از دیگر مزایای این طرح است.

وی با بیان اینکه در مدت زمان یک سال این پروژه به طول انجامید، گفت: در کار تحقیقاتی ما اسفنج کراتینی تهیه شده مزیت جذب روغن بالاتر نسبت به تحقیقات پیشین دارد و از روشی سبز و دوستدار محیط زیست برای استخراج کراتین از پر ضایعاتی استفاده شده است.

وی افزود: از جمله کاربردهای اسفنج کراتینی تولید شده، جاذب روغن، آلاینده های نفتی، حذف نفت از سطح دریاها و اقیانوس ها، جاذب آلاینده های سمی و پساب های رنگی است.

دکتر فاطمه داداشیان استاد راهنما و دکتر نیلوفر اصلاحی استاد مشاور این پروژه بوده اند که در مقالات دهمین کنفرانس ملی مهندسی نساجی ایران، دوازدهمین سمینار بین المللی علوم و تکولوژی پلیمر نیز پذیرفته شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *