جمعه، ۱ تیر، ۱۳۹۷ | Friday, 22 June , 2018

سهم ایران در علم دنیا با ۲۱۰ دانشمند یک درصد برتر: پرشتاب‌ترین در تولید مقاله و رتبه ۷۵ نوآوری

نسخه قابل پرینت کد خبر:26126
۰۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۰:۱۶
سهم ایران در علم دنیا با ۲۱۰ دانشمند یک درصد برتر: پرشتاب‌ترین در تولید مقاله و رتبه ۷۵ نوآوری

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال گذشته، ۲۵۰۰ ایده دانشگاهی به محصول تبدیل شد و ۱۲۵۹ محصول به مرحله تجاری سازی رسید و روانه بازار شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر سیدضیاء هاشمی در مراسم پنجمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در دانشگاه شهید بهشتی گفت: حدود ۵۴۰۰ هسته فناوری در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی تشکیل شده‌اند و آماده ورود به پارک‌های علم و فناوری هستند.

سرپرست وزارت علوم از فروش ۱۲ هزار میلیارد تومان محصولات فناورانه و صادرات ۵۲۰ میلیون دلار محصولات دانش‌بنیان در سه سال اخیر خبر داد و گفت: در سال گذشته ۳۰ هزار شغل پایدار در مراکز رشد فناوری در کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه رتبه نوآوری ایران در دنیا رشد قابل قبولی را داشته است گفت: ایران در سال ۲۰۱۷ در شاخص نوآوری در رتبه ۷۵ دنیا قرار گرفته است که رشد قابل قبولی را نسبت به سال‌های قبل نشان می‌دهد.

هاشمی افزود: در سال ۱۳۹۵، حدود ۲۹۰۰ عنوان فناوری در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور ایجاد شد گفت: هم اکنون ۴۱ پارک علم و فناوری و ۱۷۹ مرکز رشد فناور در کشور مشغول فعالیت هستند.

سرپرست وزارت علوم گفت: برای تحقق دانشگاه کارآفرین، ایجاد زیر ساخت های لازم مانند دفاتر انتقال فناوری، مراکز کارآفرینی و نوآوری و مراکز مالکیّت فکری در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی شتاب گرفته است و در ۲ سال اخیر تعداد مراکز رشد از ۵۵ به ۱۳۰ مرکز افزایش یافته است.

هاشمی افزود: فعالیت ۳۵۷ انجمن علمی و ۱۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک‌های علمی و فناوری و همچنین وجود ۴۵۰۰ واحد فناور پتانسیل عظیمی را برای کشور در تبدیل علم به فناوری ایجاد کرده است.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام” اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال” یادآور شد: بدون‌شک یکی از ابزارهای این امر، اشتغال پایدار، پی‌ریزی اقتصاد کشور بر پایه دانش نوآوری و فناوری است و بر این اساس تعبیر اقتصاد مقاومتی تا حدود زیادی مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان است.

سرپرست وزارت علوم با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر مرجعیت علمی ایران در منطقه و جهان اظهار کرد: با تاکیدات سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بر مرجعیت علمی کشور بیش از پیش وظیفه جامعه علمی و فناوری کشور را برای تحقق این امر مهم سنگین‌تر می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص سرمایه‌های انسانی فکری و دانشی خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار میلیون دانشجو و ۱۰۰ هزار عضو هیات علمی و جمعیت زیاد دانش‌آموختگان دانشگاهی ظرفیت زیادی را در کشور ایجاد کرده که می‌توان با بهره‌برداری از این پتانسیل بزرگ، کشور را به سمت دانش‌بنیان کردن اقتصاد و تولید سوق داد.

ر هاشمی اضافه کرد: وجود این نیروی انسانی عظیم موجب شده است که امروز براساس اطلاعات یک پایگاه معتبر جهانی، ایران از لحاظ تولید مقالات علمی در جایگاه شانزدهم جهانی و رتبه اول جهان اسلام و منطقه قرار گیرد.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وضعیت تولید علم کیفی یادآور شد: در حال حاضر ۲۱۰ دانشمند ایرانی در میان دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفته‌اند، ضمن آنکه دانشمندان ما توانسته‌اند حدود دو درصد مقالات علمی دنیا را تولید کنند و این در حالی است که ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد.

وی با تاکید بر اینکه ایران در سال ۲۰۱۶ از نظر شتاب رشد علمی در مرتبه نخست ایستاده است، گفت: این در حالی است که توسعه علمی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته صفر یا منفی بوده است.

گفتنی است در پایان این مراسم با حضور دکتر سیدضیاء هاشمی سرپرست وزارت علوم، دکتر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و دکتر بهزاد سلطانی رییس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از برگزیدگان پنجمین جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری تجلیل شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *