شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

موفقیت محققان رازی در تولید واکسن‌ آزمایشگاهی از ادجوانت روغنی داخلی

کد خبر: 26116 نسخه قابل پرینت
۰۸ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۹:۱۵
موفقیت محققان رازی در تولید واکسن‌ آزمایشگاهی از ادجوانت روغنی داخلی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی شعبه شمال غرب کشور (مرند) از تولید ادجوانت روغنی جایگزین در موسسه رازی شعبه مرند در مرحله آزمایشگاهی خبر داد و گفت: تولید داخلی این محصول می تواند در راستای خودکفایی بیشتر در زمینه تولید واکسن و نیز جلوگیری از خروج ارز از کشور بسیار با اهمیت تلقی شود.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر علی آمقی با اشاره به فعالیت های تحقیقاتی انجام شده در موسسه رازی شعبه شمال غرب کشور (مرند) اظهار کرد: در زمینه تحقیقات دامپزشکی و توسعه ای اقدامات خوبی صورت گرفته که در بخش تحقیقات دامپزشکی ۳ طرح برای تعیین عقرب‌های موجود در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل در دست انجام است.

وی تحقیقات مولکولی بر روی بیماری بابزیوز را از دیگر اقدامات تحقیقات دامپزشکی در این شعبه عنوان کرد و افزود: در بخش تحقیقات توسعه ای موسسه رازی شعبه مرند در محورهای مختلفی حرکت می کند که یکی از این آن ها بهبود شرایط تولید و مهندسی معکوس تولیدات با بکارگیری ویژگی های مثبت واکسن های خارجی است.

رئیس موسسه رازی شعبه مرند خاطرنشان کرد: کار بر روی ادجوانت های روغنی جایگزین از دیگر اقدامات این شعبه محسوب می شود که با توجه به اینکه ادجوانت های مورد استفاده کنونی وارداتی است، تولید داخلی این محصول می تواند در راستای خودکفایی بیشتر در زمینه تولید واکسن و نیز جلوگیری از خروج ارز از کشور بسیار با اهمیت تلقی شود.

وی با بیان اینکه با همکاری چند شرکت دانش بنیان، مواردی از ادجوانت های روغنی به صورت آزمایشگاهی در حال بررسی است، گفت: واکسن های تجربی از این ادجوانت‌ها ساخته شده و نتایج به دست آمده نیز تاکنون رضایت بخش بوده است.

دکتر آمقی تاکید کرد: امید است این اقدامات منجر به کاهش واردات ادجوانت های روغنی به کشور شود.

وی بهبود و ترمیم سبد محصولات موسسه رازی شعبه مرند را از دیگر برنامه های مهم این موسسه عنوان کرد و افزود: در همین راستا فعالیت هایی بر روی آنتی ژن های EDS، گامبورو، برونشیت و… در حال انجام است و در صورتی که هریک از این آنتی ژن ها را به صورت صنعتی و در شرایط مناسب تهیه و در واکسن های تجربی به کار گیریم، هریک می توانند منجر به تولید چندین محصول جدید شوند.

رئیس موسسه رازی شعبه شمال غرب کشور از تلاش محققان این شعبه برای ساخت دستگاه های برش و تزریق داخل تخم مرغ های SPF نیز ابراز رضایت کرد و گفت: همه این اقدامات برای بهبود شرایط تولید انجام می شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan