شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

درخت دانش فضایی پژوهشگاه فضایی ایران تدوین شد

کد خبر: 25866 نسخه قابل پرینت
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۶
درخت دانش فضایی پژوهشگاه فضایی ایران تدوین شد
فاز اول پروژه تدوین درخت دانش فضایی پژوهشگاه فضایی ایران با شناسایی و اولویت‌بندی بیش از ۶۵۰ فناوری فضایی در پنج حوزه دانشی،  پس از طی نه ماه از شروع پروژه به پایان رسید.
به گزارش دیده‌بان علم ایران درخت دانش فضایی این پژوهشگاه به منظور احصاء، دسته‌بندی و ارزیابی فناوری و اولویت‌بندی مجموعه علوم و فناوری‌های مرتبط و مورد نیاز پژوهشگاه فضایی ایران تدوین شده است. دستاورد این پروژه راهنما و چارچوبی برای همکاری‌های پژوهشی مورد نیاز این پژوهشگاه با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است.

بنابراین گزارش، درخت دانشی پژوهشگاه فضایی ایران در پنج حوزه مهندسی فضائی، مدیریت، علوم فضایی، پدافند، کاربرد و بهره‌برداری تدوین شده است.

حوزه مهندسی فضایی شامل فناوری‌های پیش‌رانش فضایی، مخابرات و ناوبری، مدل‌سازی، شبیه‌سازی و زیرساخت‌ها، استاندارهای فضایی و… است.

حوزه مدیریت شامل حقوق فضائی، تجاری‌سازی، مدیریت و برنامه‌ریزی در امور فضایی و…است. حوزه علوم شامل مواردی چون نجوم و اختر فیزیک، علوم سیاره‌ای، اختر شناسی بوده و حوزه کاربرد و بهره‌برداری این مجموعه شامل بخش‌هایی از جمله فضا در جامعه، سنجش از راه دور، ناوبری فضاپایه و… است.

مجری این پروژه مدیریت پژوهش و فناوری معاونت پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران است که با همکاری یک کمیته تخصصی مرکب از متخصصان ستاد پژوهشگاه و پژوهشکده‌های زیر مجموعه و با مشاوره از نخبگان و اساتید برخی از دانشگاه‌ها و نهادها انجام شده است.

پروژه تدوین درخت دانش پژوهشگاه فضایی ایران در پنج مرحله شامل: مطالعه و تعیین متدولوژی تدوین درخت، بررسی درخت‌های فناوری و اسناد راهبردی مشابه، تهیه درخت فناوری ویژه پژوهشگاه فضایی ایران، ارزیابی فناوری تمامی علوم و فناوری‌های احصاء شده و تدوین راهبرد پژوهشی برای هر یک از علوم و فناوری‌ها تدوین شده است که در مرحله نهایی با توجه به ارزیابی‌های انجام شده ماموریت انجام پژوهش‌های نظری، کاربردی و بنیادی به واحدها و گروه‌های مرتبط زیر مجموعه پژوهشگاه باتوجه به ماموریت هر یک از آنها واگذار می‌شود.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan