پنج شنبه، ۲ آذر، ۱۳۹۶ | Thursday, 23 November , 2017

صدور شناسنامه DNA برای نمونه های جانوری ایران/شناسایی و ثبت بارکد DNA آبزیان کشور

کد خبر: 25576 نسخه قابل پرینت
۰۱ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۲
صدور شناسنامه DNA برای نمونه های جانوری ایران/شناسایی و ثبت بارکد DNA آبزیان کشور

خط شناسه گذاري DNA یا DNA barcoding ابزاري جديد و جذاب و کارا جهت شناسایی موجودات براساس DNA حفاظت شده در پژوهشهاي تاكسونومي و تنوع زیستی توسط پژوهشگران مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران محقق شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، تنوع زيستي هر كشور ذخيره اي ارزشمند و در عين حال آسيب پذير است. شناسایی اجزای تنوع زیستی، پایش، نگهداری و سازماندهی داده های حاصل از پایش تنوع زیستی و ارائه راهکارهای نوین مدیریت ذخایر ژنتیکی، وظیفه مدون زیست بانکهای کشورهای دنیا است.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در خصوص این دستاورد گفت: خط شناسه گذاري DNA یا DNA barcoding  ابزاري جديد و جذاب و کارا جهت شناسایی موجودات براساس DNA حفاظت شده در پژوهشهاي تاكسونومي و تنوع زیستی  است. این روش در سالهای ۲۰۰۳-۲۰۰۲ مطرح شده و به سرعت به عنوان ابزاری استاندارد و جهانی برای شناسایی گونه های مختلف موجود در تنوع زیستی تبدیل شد.

وی خاطرنشان کرد: خط شناسه  DNA و یا یک بارکد DNA یك توالي كوتاه استاندارد از يك ژن كاملاً شناخته شده میتوکندریایی است.  به كمك اين توالي DNA ميتوان پي برد كه هر جانور، گياه يا قارچ به چه گونه اي تعلق دارد.

شاهزاده فاضلی افزود: بانک مولکولی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای رسالتی که جهت شناسایی، ثبت، حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیکی کشور دارد در قالب طرح پژوهشی اقدام به شناسایی و ثبت بارکد DNA گونه های جانوری استراتژیک، بومی و در معرض خطر ایران کرده است.

وی با بیان این که بدین ترتیب نمونه های جانوری ایران برای اولین بار با شناسنامه  DNAبارکد، زیست بوم و شناسنامه کامل مورفولوژیکی به دنیا معرفی می شوند، اظهار داشت: از جمله نتایج این طرح ثبت ۵۳ نمونه ماهی از  هفت گونه آنچوی ماهیان دریای عمان و خلیج فارس  شامل Thryssa hamiltonii، Thryssa dussumieri ، Thryssa vitrirostris، Thryssa  sp، Stolephorus indicus، Encrasicholina heteroloba، Encrasicholina punctifer در سایت جهانی DNA بارکد می باشد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan