پنج شنبه، ۳ خرداد، ۱۳۹۷ | Thursday, 24 May , 2018

نخستین بار در منطقه و جهان اسلام: دانشمندان ایرانی به توانمندی آزمایش در حوزه کوانتوم رسیدند

نسخه قابل پرینت کد خبر:23534
۰۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۷
نخستین بار در منطقه و جهان اسلام: دانشمندان ایرانی به توانمندی آزمایش در حوزه کوانتوم رسیدند

ایران به عنوان نخستین کشور خاورمیانه و جهان اسلام در آستانه انجام آزمایش در حوزه فناوری پیشرفته کوانتوم است.

به گزارش خبرنگار دیده‌بان علم ایران، دکتر صالحی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در دنیا جدیداً توجه و ورود کرده‌اند و سرمایه‌گذاری زیادی صورت گرفته، کوانتوم تکنولوژی است که در چند عرصه و حوزه جا پایی پیدا کرده است. از جمله اینها کوانتوم کامپیوتیشن، کوانتوم کامیونیکیشن، کوانتوم سنسور و کوانتوم بیولوژی است.

وی که در جمع مدال آوران المپیاد جهانی شیمی سخن می گفت خاطرنشان کرد: سازمان انرژی اتمی ایران از سال گذشته با حدود ۱۲ استاد برجسته به عرصه کوانتوم تکنولوژی ورود کرده و در همین راستا با دانشگاه صنعتی شریف قرارداد بستیم و کوانتوم کامیونیکیشن کار می کنیم، با پژوهشگاه علوم بنیادی روی کوانتوم کامپیوتیشن و با پژوهشگاه رویان روی کوانتوم بیولوژی همکاری داریم.

صالحی گفت: در حال حاضر در آستانه انجام اولین آزمایش در حوزه کوانتوم هستیم که اگر اتفاق بیفتد، اولین کشور خاورمیانه و کشور اسلامی هستیم که وارد این حوزه شده ایم. این آزمایش Entanglement است. اگر بخواهیم بطور ساده توضیح بدهیم باید بگویم فرض کنید دو فتون به هم چسبیده اند. باید به نوعی با هم در تماس باشند و یا همزاد باشند. اینها را از هم جدا می کنیم. قطب یکی رو به بالا و دیگری رو به پایین است. حالا اگر یکی را برگردانید آن یکی هم برمی‌گردد. حتی اگر فاصله در بینهایت هم باشد، همان لحظه اطلاعات برقرار می شود. چینی ها توانسته اند حدود ۷۰۰ مایل Entanglement را آزمایش کنند.

رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: به زودی اولین سمینار ملی کوانتوم تکنولوژی را در ایران برگزار می کنیم. به دلیل اینکه دنیای آینده دنیای کوانتوم تکنولوژی است.

صالحی با تاکید بر اینکه علوم پایه زیرساخت‌های علمی کشور را می‌سازد، گفت: باید کاری کنیم که بهترین استعدادهای ما به علوم پایه بروند. زمانی به دلیل اینکه تحصیل در علوم پایه برای دانش‌آموزان خیلی راضی‌کننده نبود، ما جذابیتی ایجاد و دکترای پیوسته فیزیک، شیمی و ریاضی را طراحی کردیم که از آموزش ۱۰۰ درصد شروع می‌شود و به پژوهش ۱۰۰ درصد می‌رسد. مخالفت زیادی می‌شد با این حال دانشگاه شریف دو دوره برگزار کرد و در حال حاضر مرکز تکمیلی زنجان به این صورت دانشجو می‌پذیرد.

رییس سازمان انرژی اتمی با تجلیل از دکتر مریم میرزاخانی که “به ناگاه به تمشیت الهی عروج کرد” گفت: اگر جنبه مثبت قضیه را ببینیم، ایران به جایی رسیده است که الحمدلله می‌توانیم نمونه‌های میرزاخانی را پرورش دهیم. امیدواریم با نگرش امیدوارکننده‌ای به آینده نگاه کنیم، با قوت پیش برویم و به مشکلات نگاه نکنیم. اگر زندگی بزرگان دنیا را بخوانید، می‌بینید که غالباً زندگی متواضعانه و فقیرانه‌ای داشته‌اند. مثلاً رامان، فیزیکدان هندی در زیر پلکان خانه‌اش آزمایشگاه درست کرده بود. یا مادام کوری که خانواده‌اش شش جایزه نوبل گرفته‌، با دوچرخه به دانشگاه می‌رفت. اینطور نیست که حتماً همه شرایط آماده باشد تا ما کار علمی کنیم.

صالحی با بیان اینکه ایرانی‌ها اکنون رصد می‌کنند در دنیا چه اتفاقی می‌افتد و همپای دنیا تلاش می‌کنند، اضافه کرد: ما می‌دویم، آنها هم می‌دوند. لذا خیلی سخت است فاصله را با دنیا کم کنیم. اما چه باید کرد. می‌توانیم علاوه بر تلاش، به فکر ایده‌ها و ابتکارات نو باشیم. دیگر اینکه اگر زود وارد حوزه‌های جدید شویم، می‌توانیم امیدوار باشیم که پا به پای دنیا حرکت کنیم. از جمله حوزه‌های علمی که زود وارد شدیم، مجموعه رویان بود که به همت مرحوم دکتر کاظمی ۷-۶ سال بعد از آن که برای اولین‌بار در اسکاتلند آغاز شد، راه‌اندازی شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران معاون رییس جمهور خطاب به افتخارآفرینان تیم المپیاد شیمی که همگی از دبیرستان انرژی اتمی هستند  افزود: تلاش کنید از الهام برخوردار شوید. انسان وقتی خیلی فکر می کند، قضیه الهام پیش می آید. باید آنقدر در بزنید تا در علم باز شود. ما باید آرام آرام آماده دیدن جایزه نوبل در سال های آینده شویم.

مدال آوران دبیرستان سازمان انرژی اتمی در المپیاد جهانی شیمی در تایلند عصر روز شنبه (۳۱ تیرماه) با علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار کردند و مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند.

امیرحسین بهنوش، پارسا پیروز و امیرعباس کاظمی‌نیا (طلا) و سروش بانیانی(نقره) چهار مدال‌آور المپیاد شیمی بودند که همگی از دبیرستان انرژی اتمی ایران به مسابقات اعزام شدند.

تیم ایران در این دوره از مسابقات پس از تیم‌های تایوان و آمریکا به مقام سوم المپیاد جهانی شیمی دست یافت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *