دیده بان علم ایران

شنبه، ۱ مهر، ۱۳۹۶ | Saturday, 23 September , 2017

زلزله ای بزرگ، سیرچ کرمان را لرزاند

کد خبر: 23529 نسخه قابل پرینت
۰۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۹
زلزله ای بزرگ، سیرچ کرمان را لرزاند

بنابر اعلام مدیر عامل هلال احمر کرمان خوشبختانه زلزله ساعتی پیش سیرچ به جز قطع برق و ریزش خانه های خشت و گلی خسارتی نداشته است.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، زلزله ای به بزرگی ۵٫۴ در مقیاس امواج درونین در ساعت ۲۲ و ۲ دقیقه شامگاه امروز اول امرداد حوالی سیرچ کرمان را لرزاند. مختصات کانون زلزله ۵۷٫۶۱ درجه طول شرقی و ۳۰٫۱ درجه عرض شمالی گزارش شده است.

دکتر مهدی زارع استاد زلزله شناسی در خصوص ویژگی های زمین ساخت منطقه گفت: از ديدگاه زمين ساخت استان كرمان داراي تنوع ساختاري زيادي است. در جنوب غرب آن، بخشي از زون ساختاري زاگرس و زون خرد شده آن و در جنوب بخشي از زون ساختاري مكران را شامل مي‌شود. زون سنندج-سيرجان از نواحي غرب شهر بابك تا نزديكي زون گسلي زندان در كهنوج در اين استان رخنمون داشته و رشته كوه‌هاي آتش‌فشاني اروميه دختر به صورت كمربندي با امتداد شمال‌ غربي ـ جنوب شرقي از نزديكي انار تا جنوب شرقي بم در آن امتداد مي‌يابد.

وی در خصوص گسل های کانون رومرکزی زلزله گفت: گسل های پهنه رومرکزی این زلزله
گسل فشاري شهداد و گسل گلباف هستند. گسل شهداد گسلی كواترنر با راستاي خمدار شمال باختري – جنوب خاوري در جنوب شهداد  است كه كم و بيش مرز جنوب باختري دشت لوت را تشكيل مي‎دهد. این گسل جوان در تمامي مسير خود رسوبات كواترنر را مي‎برد. شيب اين گسل به سمت جنوب باختري بوده در مسير آن كنگلومرا، مارن و ماسه‎سنگ‎هاي قرمزرنگ و گچ‎دار ميوسن و رسوبات آواري نئوژن (از سوي باختر و جنوب باختري) بر روي رسوبات آبرفتي كواترنر دشت (در خاور و شمال خاوري) رانده شده‎اند.

زارع خاطرنشان کرد: گسل گلباف (گوک) با طولي حدود ۱۰۰ كيلومتر و روند شمال، شمال باختري – جنوب جنوب خاوري از باختر بم تا باختر شهداد ادامه دارد و يكي از جنباترين ساختارهاي ناحيه است. در ۲۳ سال گذشته دست كم ۵ زمين‎لرزة متوسط تا بزرگ و ويرانگر در گسترة گلباف رويداده است. رويداد زمين‎لرزة پنجم دي‎ماه ۱۳۸۲ در جنوب سامانة گسلي گلباف مي‎تواند هشداري براي رويداد زمين‎لرزة آتي در بخش جنوبي‎تر اين سامانة گسلي باشد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan