چهارشنبه، ۲۷ تیر، ۱۳۹۷ | Wednesday, 18 July , 2018

تشخیص سلول‌های سرطانی متاستایک با دستاورد محققان دانشگاه تهران

نسخه قابل پرینت کد خبر:23482
۰۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۵
تشخیص سلول‌های سرطانی متاستایک با دستاورد محققان دانشگاه تهران
محققان دانشگاه تهران به سرپرستی دکترمحمد عبدالاحد موفق شدند به کمک نانوبیوسنسورهای الکتریکی سلول‌های سرطانی متاستایک را تشخیص دهند.
به گزارش دیده‌بان علم ایران محققان دانشگاه در این طرح به کمک سنسورهای امپدانسی و الکتروشیمی به تشخیص سلول‌های سرطانی پرداخته و در گام بعد به بررسی اثر داروهای ضد سرطان روی سلول‌های سرطان و تشخیص درجه متاستاتیک این سلول‌ها پی بردند.
یکی از پرکاربردترین استفاده‌های ادوات نانو الکترونیکی در پزشکی استفاده از سنسورهای امپدانس الکتریکی و سنسورهای الکتروشیمیایی هستند، که می‌توانند با مانیتورینگ تغییرات خواص الکتریکی سلول‌های سالم و یا نوع سرطانی آن در اثر تزریق دارو و تغییر در دیگر پارامترهای بیولوژیکی الگویی الکتریکی از فعالیت‌ها و یا اختلالات بیولوژیکی سلول‌ها ارائه کنند.
نتایج این دستاوردها در ژورنال small سال ۲۰۱۶ با impact Factor:7.8 به چاپ رسیده به علاوه اینکه به عنوان cover image در ژورنال small نیز تصویر آن چاپ شده است.
همچنین، این تحقیق در قالب مقاله در شماره ۸۵ سال ۲۰۱۶ ژورنال Biosensors and Bioelectronics منتشر شده است.
دریافت جایزه نوآوری سی امین جشنواره بین‌المللی خوارزمی و مدال بهترین مخترع جوان سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) از دیگر موفقیت‌های این پژوهش محققان دانشگاه تهران است.
گفتنی است که این طرح در مدت چند سال انجام شده است و اطلاع‌رسانی اولیه درباره آن چند سال قبل صورت گرفت. این زمانی بود که طرح مراحل پیشرفت خود را می‌گذراند و اکنون که طرح به نتیجه رسیده و اطلاعات آن به شکل جامع آماده شده است، این اطلاعات به شکل کامل در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
انتهای پیام
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *