دوشنبه، ۱ مرداد، ۱۳۹۷ | Monday, 23 July , 2018

سرطانی که جان نابغه ریاضی را گرفت، در حال افزایش است

نسخه قابل پرینت کد خبر:23190
۲۷ تیر ۱۳۹۶ | ۰۹:۱۳
سرطانی که جان نابغه ریاضی را گرفت، در حال افزایش است
عضو شورای اسلامی شهر تهران  ضمن تسلیت ضایعه فقدان «مریم میرزاخانی» نابغه ریاضی جهان که بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت گفت: سالانه ۱۰ هزار نفر در ایران به سرطان پستان مبتلا می‌شوند و هر سال ۵ درصد به این آمار افزوده می‌شود درحالیکه تنها راه مقابله با این سرطان، پیشگیری و آموزش است.
به گزارش دیده بان علم ایران معصومه آباد اظهار کرد: به دلیل تقارن تلخ ضایعه اسفبار از دست دادن این دانشمند و ریاضی دان برجسته ایرانی که به تمام دنیا تعلق داشت، همایش امروز را به نام و یاد «مریم میرزاخانی» نامگذاری می کنیم.
رئیس کمیته سلامت و مدیریت شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: مرگ میرزاخانی که بسیار ناراحت کننده بود، به دلیل گستردگی تومورها و رسیدن آن به مغز استخوان، باعث شد تا این نابغه ایرانی جان خود از دست دهد، در حالی که با تشخیص زودهنگام می‌توانست سالهای بعد از این زنده بماند و افتخارات زیادی برای جامعه علمی دنیا به همراه داشته باشد.
آباد   افزود: تشخیص زودهنگام و در مراحل اولیه سرطان پستان مورد توجه سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و در این زمینه افزایش اطلاعات عمومی زنان و ارتقای دانش آنان نسبت به شناخت این بیماری می تواند در پیشگیری از ابتلا بسیار موثر باشد.
رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: دانش آموختگان رشته مامایی از جمله گروه های کلیدی برای آگاه سازی جامعه زنان و کاهش ابتلا به این بیماری به شمار می روند.
وی سرطان پستان را شایع ترین سرطان در میان زنان دانست و افزود:  و باید برای پیشگیری از آن همه گروه های مرتبط همت و تلاش کنند.
عضو هیات مدیره موسسه پیشگیری از سرطان پستان، برنامه ریزی مدون برای گروه های پرخطر و کاهش عوارض ابتلا به این بیماری و افزایش طول عمر آنان را از جمله برنامه های این موسسه عنوان کرد.
آباد گفت: امروزه سرطان پستان بالاترین آمار سرطان در میان زنان ایران و جهان است  و از آنجایی که این بیماری سبب کاهش توانایی و عمر زنان می شود، انجام هر اقدامی در زمینه تشخیص و پیشگیری از ابتلای این بیماری می تواند در افزایش شاخص سلامت زنان موثر باشد.
وی افزود: مراجعه سریع بیمار به پزشک و شروع کنترل بیماری در این زمینه حائز اهمیت و نجات دهنده محسوب می شود، چرا که مراجعه زودهنگام بیمار باعث می شود تا تومور موجود در پستان به راحتی از بین رود.
عضو هیات مدیره موسسه پیشگیری از سرطان پستان، سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان، شرایط اثبات کننده وجود استعداد ژنتیکی در یک خانم، عوامل مربوط به دوران بارداری و هورمون ها، قائدگی زودرس و یائسگی دیررس را از جمله عوامل خطر ابتلا به سرطان پستان برشمرد و اظهار کرد: چاقی، عوامل محیطی، ورود اشعه به اندام فوقانی زنان و … نیز در این زمینه تاثیرگذار است که بخش عمده آن با تغذیه سالم و اصلاح سبک زندگی برطرف می شود.
سومین همایش پیشگیری از سرطان پستان با حضور محمدهادی ایازی، قائم مقام وزیر و معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، معصومه آباد عضو شورای اسلامی شهر تهران، سمانه زمانی مدیرکل سلامت شهرداری تهران، هادی زاده رییس موسسه پیشگیری از سرطان پستان و جمعی از ماماها به همت موسسه پیشگیری از سرطان پستان در ایوان شمس برگزار شد.
 انتهای پیام
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *