دیده بان علم ایران

یکشنبه، ۲ مهر، ۱۳۹۶ | Sunday, 24 September , 2017

ماهواره‌های مکعبی ایرانی در دانشگاه تبریز به رقابت پرداختند

کد خبر: 23078 نسخه قابل پرینت
۲۶ تیر ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۶
ماهواره‌های مکعبی ایرانی در دانشگاه تبریز به رقابت پرداختند

آیین افتتاحیه کارگاه آموزشی فاز طراحی دقیق مسابقه دانشجویی ماهواره مکعبی ایرانی با حضور ۷ تیم دانشجویی از دانشگاه های کشور در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز برگزار شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران در این مراسم با اشاره به اهمیت فناوری در آینده بشر گفت: سرنوشت و آینده ملت ها با فناوری و بکارگیری آن در همه شئون زندگی رقم خواهد خورد، لذا دانشگاه ها باید دانشجویان را برای فناوری آینده تربیت کنند.

دکتر محسن بهرامی افزود: برای دست یابی به فناوری در عرصه های مختلف باید از متخصصان داخلی و بین المللی و تجربه آنها بهره برد، اما در کنار آن نباید از دانش جوانان و شجاعت، نشاط و توانایی آنها غافل شد.
وی خطاب به تیم های شرکت کننده در این مراسم گفت: آینده در اختیار شماست، پس آن را بسازید. زیرا این حس سازندگی کشور از شروع تحصیل در شما وجود داشته و با ورود به دانشگاه، رنگ جدی تر و علمی تر گرفته است. پس از تمام توان خود برای ورود به جهان فناوری استفاده کنید.

رییس سازمان فضایی ایران افزود: این مسابقات ماهواره ای با هدف جذب نیروهای متخصص و علاقمند برای ورود به عرصه تحقیقات فضایی، ایجاد بستر مناسب علمی برای دانشجویان و پرداختن دانشجویان به بحث های فناورانه طراحی شده و کوچک و کم هزینه بودن از ویژگی های آن است.

بر پایه همین گزارش، رییس دانشگاه تبریز نیز در این مراسم، دانشگاه تبریز را امتداد آموزش عالی ربع رشیدی در تبریز عنوان کرد و گفت:حدود ۷۰۰ سال پیش در تبریز، دانشگاه ربع رشیدی وجود داشت که ۶ هزار دانشجو در آن از کشورهای مختلفی همچون مصر، هند و ژاپن در آن در رشته های مختلف مشغول تحصیل بودند و در کتابخانه این دانشگاه بالغ بر ۴۰۰ هزار کتاب موجود بود.

دکتر محمدرضا پور محمدی افزود: در همین راستا، دانشگاه تبریز رشد علمی خوبی را در سال های اخیر داشته است. به عنوان مثال، در بخش پژوهش و رشد تولیدات علمی، رشد مناسبی داشته ایم و متوسط سرانه مقاله علمی اعضای هیات علمی این دانشگاه نیز، ۳ عنوان به ازای هر نفر رسیده است که موفقیت خوبی است.

وی همچنین متذکر شد: در دنیای امروز، دانشگاهی موفق است که علاوه بر تولید علم، بتواند آن را تبدیل به ثروت نماید. پس، مقاله برای مقاله موضوعیت خود را از دست داده است و تجاری سازی و تبدیل ایده به ثروت، اولویت دانشگاه ها بخصوص دانشگاه تبریز است.

رییس دانشگاه تبریز همچنین تسهیل تاسیس شرکت های دانش بنیان را از ظرفیت و فرصت های مهم موفقیت دانشجویان در امور فناورانه عنوان کرد و گفت: متاسفانه مراحل تاسیس شرکت های دانش بنیان بسیار مسیر دشواری است و ایده داشتن، تبدیل آن به پیش رشد و رشد و دانش بنیان و …. مراحلی بسیار پیچیده است که متولیان امر باید فکری برای تسهیل این امر بکنند.

گفتنی است ماهواره های مکعبی، ماهواره های دقیق و پرتوان در ابعاد کوچک هستند که با نگاه به آینده طراحی می شوند و مسابقه اولین دوره فاز طراحی دقیق مسابقه دانشجویی ماهواره مکعبی ایرانی با حضور ۷ تیم از دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیر، تبریز، صنعتی مالک اشتر، کاشان و صنعتی سیرجان در دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تبریز ار روز گذشته، به مدت سه روز در حال برگزاری است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan